Пресцентр

Енергоатом завершив I півріччя 2021 року з прибутком, значну частину якого витратить на ПСО

Розмір шрифту

Скинути
27.07.2021

Чистий прибуток ДП «НАЕК «Енергоатом» за перше півріччя 2021 року становить 1,1 млрд грн. При цьому валовий прибуток НАЕК за півроку дорівнює понад 2,7 млрд грн.

Слід зауважити, що Енергоатом міг завершити перше півріччя поточного року з набагато кращими фінансовими показниками, якби не кілька несприятливих для діяльності Компанії чинників. Йдеться, по-перше, про дві кризи на ринку «на добу наперед» (РДН), що спричинили різке падіння цін на електроенергію у 2–2,5 раза у травні та червні. А по-друге, існує величезна прострочена дебіторська заборгованість перед Компанією за відпущену нею продукцію – станом на 1 липня 2021 року це понад 20,1 млрд грн. З них 11,6 млрд грн – борг з боку ДП «Енергоринок», і понад 8 млрд грн вже за час роботи нового ринку електроенергії Енергоатому заборгували ДП «Гарантований покупець» та НЕК «Укренерго» – 5,7 млрд грн та 2,5 млрд грн відповідно.   

Крім того, прибуток Енергоатома безпосередньо залежить від ціни на електроенергію, яку Компанія постачає, виконуючи покладені на неї спеціальні обов’язки із забезпечення населення доступною електроенергією (ПСО).

Встановлена ціна, за якою НАЕК відпускає електричну енергію в рамках ПСО – 15 копійок за кВт-год, є значно меншою за собівартість її виробництва. Фактично ж Енергоатом отримує за неї не більше 7-8 копійок за кВт-год, а тому заборгованість перед Компанією невпинно зростає, підкреслює віцепрезидент ДП «НАЕК «Енергоатом» Хартмут Якоб. Він наголошує: якщо у структурі валового доходу Компанії врахувати вартість її втрат від виконання ПСО, які відповідно до Закону «Про ціни та ціноутворення» має компенсувати держава, то чистий прибуток Енергоатома становив би майже 10 млрд грн і він міг би сплатити до державного бюджету не менше 8 млрд грн дивідендів.

«Як соціально відповідальна Компанія, ми продовжуємо виконувати ПСО, яке існує зараз, виконуватимемо його й за новим затвердженим механізмом – навіть попри те, що собівартість електроенергії значно перевищує встановлений в рамках ПСО тариф, – зазначив пан Якоб. – За нашими розрахунками, у 2021 році на виконання спецобов’язків ми витратимо більше 20 млрд грн».

Отже, і в надскладних умовах Енергоатом робить все можливе, щоб забезпечити стабільну роботу та фінансову прибутковість. Водночас Компанія потребує якомога швидшої стабілізації роботи енергоринку, погашення боргів за відпущену електроенергію та справедливої моделі ПСО.