Пресцентр

Великі можливості мирного атома: для досягнення нульових викидів британці спиратимуться на ядерну енергетику

Розмір шрифту

Скинути
28.07.2021

В умовах невпинного зростання споживання електроенергії Велика Британія намагається досягти нульового рівня викидів вуглецю в атмосферу до 2050 року. Науковці й аналітики країни дійшли висновку, що саме ядерна промисловість стане тут в пригоді найпершою. Про це у своєму звіті пишуть технічний директор Програми удосконаленого паливного циклу Національної ядерної лабораторії (NNL) Пол Невітт, керуючі директори компанії LucidCatalyst Кірсті Гоган і Ерік Інгерсолл, а також керівник аналітичного відділу Energy Systems Catapult Скотт Мілн.

У документі фахівці змоделювали енергетичну систему Сполученого Королівства з урахуванням ролі, яку може грати атомна енергія у глобальному скороченні викидів і розбудові безвуглецевої генерації.  

Автори звіту зауважують: протягом довгого часу при моделюванні новітніх енергосистем вчені приділяли недостатньо уваги атомній енергетиці, і на це існує мінімум дві причини. По-перше, ядерні технології хибно вважаються надзвичайно дорогими, оскільки у суспільстві відсутнє розуміння, від чого залежить вартість будівництва атомної електростанції. Насправді ж будь-яке ядерне устаткування наразі піддається значному скороченню програмних витрат – з урахуванням інноваційних моделей доставки і розгортання.

По-друге, масштаби додаткових перспективних ресурсів ядерних технологій ще не оцінено й не до кінця вивчено, оскільки саме нині уряди країн та виконавчі директори великих корпорацій обговорюють їх можливе використання не лише для генерування електроенергії, а й для виробництва водню, тепла і синтетичного палива. Важливо враховувати це різноманіття потенційних можливостей мирного атома під час подальшого моделювання, зауважують автори звіту.

У документі вони доводять: Велика Британія вже сьогодні має нарощувати виробництво енергії за допомогою технологій із нульовими викидами вуглецю в атмосферу, основними серед яких є атомна енергія та енергія вітру. Автори звіту також зазначають: саме ядерні технології – серед найпридатніших для декарбонізації майбутнього серійного виробництва товарного водню. Адже лише атомні й вітроелектростанції можуть похвалитися здатністю виробляти водень великими об’ємами, із низькою вартістю та майже нульовим вуглецевим слідом.

«Сотні змодельованих нами сценаріїв наочно доводять, що ядерна енергетика як частина структури енергопостачання має високу альтернативну цінність і сприятиме досягненню «чистого нуля» з мінімальними для громадськості витратами», – впевнені британські експерти.

Разом із тим вони визнають: не мають жодних ілюзій щодо безперешкодного досягнення нульових викидів вуглецю до 2050 року. Потрібно чітко усвідомити: це надскладне завдання, що потребує співпраці представників різних енергогенерацій.

«Атомна енергетика Великої Британії вже є найбільшим і найстабільнішим джерелом енергії з нульовим рівнем викидів вуглецю та величезним потенціалом для виробництва чистого водню. Наразі передові технології комерціалізуються, щоб завоювати ринки до кінця 2020-х, й ці ринки мають бути готовими до такого масштабного розгортання. Це означає, що відповідні органи ліцензування, політики, інвестори, постачальники й споживачі мають готуватися просто зараз», – йдеться у статті.

Експерти додають: однієї лише зміни поведінки суспільства у зв’язку зі світовою кліматичною кризою на планеті буде недостатньо. Тож урядам, аби досягти «чистого нуля», доведеться спиратися на безвуглецеві енергогенерації, зокрема й на атомну.