Пресцентр

Велика Британія має намір до 2035 року перейти на «зелену» енергетику, посилюючи ядерну

Розмір шрифту

Скинути
08.10.2021

До 2035 року Велика Британія планує зовсім відмовитися від викопного палива і виробляти електроенергію тільки з поновлюваних джерел та за домогою ядерної генерації. Відмова від газу мотивована не лише екологією, але й прагненням до більшої енергетичної незалежності.

Прем'єр-міністр країни Борис Джонсон заявив про це офіційно: уряд заборонить продаж автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння на п'ять років – до 2030 року. Цей запобіжний захід є частиною нового плану серед десяти пунктів «зеленої промислової революції».

Урядовий екологічний план передбачає зберегти ключову роль за ядерною енергетикою. Розрахунки вказують на те, що будівництво нової великої атомної електростанції в Саффолку створить 10 тис. робочих місць. Крім того, обговорюється можливість з 2023 року не оснащувати нові будинки системами опалення на викопному паливі. А до 2028 року передбачається встановити 600 тис. теплових насосів для обігріву будівель.

Міністр підприємництва, енергетики та промислової стратегії Великої Британії Квартенг підкреслив, що ядерна енергетика потребує розвитку нарівні з відновлюваної, оскільки без неї буде неможливо скоротити шкідливі викиди до нуля до 2050 року.

Наразі 38% потреб електроенергії забезпечується газом. Уряд вважає, що ядерна енергія є ключовою складовою досягнення нульового рівня, але плани щодо будівництва нових проектів просувалися досить повільно. У грудні прем'єр-міністр зобов'язався підтримати принаймні один масштабний ядерний проект до 2025 року і майже 10 місяців веде переговори з Electricite de France SA, намагаючись укласти угоду.

Великобританія досягла успіху в скороченні викидів, поступово припинивши видобуток вугілля до 2024 року. Це стимулювало інвестиції в чисті джерела електроенергії, і більше половини електроенергії зараз надходить з низьковуглецевих джерел.

Очікується, що до 2035 року попит на електроенергію буде щонайменше на третину більшим, оскільки електрифікація сприяє декарбонізації в інших секторах. «Цього буде важко досягти, якщо ми не знайдемо надійного та реалістичного плану виробництва електроенергії, коли немає вітру», – зауважив Борис Джонс.

Протягом місяця британський уряд має сформулювати стратегію того, як Велика Британія досягне нульових викидів до 2050 року. Очікується також оприлюднення плану декарбонізації теплопостачання країни.

У наступному місяці планується ухвалити закон про механізм фінансування для стимулювання будівництва нових АЕС, які мають заміни застарілий атомний парк. Відзначається, що підтримку уряду отримають і проєкти, які стосуються малих модульних реакторів.

Щодо інших важливих пунктів «зеленої урядової програми, Джонсон зазначив, що для підтримки процесу переходу до електрмобілів необхідно інвестувати 1,3 млрд фунтів (1,45 млрд євро) в розширення інфраструктури зарядки для електромобілів.

Уряд також планує підтримати серійне виробництво акумуляторів для електрокарів та провести модернізацію енергосистем в авіаційному і морському секторах.

На підтримку виробництва як зеленого водню (з поновлюваних джерел енергії), так і сірого і блакитного водню (виробленого за допомогою викопного палива) заплановано виділити 500 млн фунтів. В британському уряді вважають, що до кінця десятиліття міста будуть повністю опалюватися воднем.

Більшість країн світу добре усвідомлюють, що на фоні зростання попиту на електроенергію зволікати з декарбонізацією більше не можна, а досягти нульових викидів неможливо без атомної енергетики. Відтак, необхідно розвивати, оновлювати атомну генерацію. Так, Об’єднані Арабські Емірати в поточному році  запустили першу АЕС – Барака, Словаччина добудувала атомну станцію Моховце, ще два енергоблоки скоро матиме пакистанська АЕС Карачі. Польща оголосила про намір розпочати будівництво атомних потужностей не пізніше 2030 року – планується звести щонайменше шість енергоблоків.

Україна вже зробила вагомий внесок в справу декарбонізації– за роки незалежності завдяки роботі 15 атомних енергоблоків вдалося запобігти викидам близько 3 млрд тон СО2. Наразі атомна генерація України продовжує успішно забезпечувати більше половини всієї електроенергії за найнижчою ціною порівняно з іншими виробниками, до того ж, без викидів парникових газів.

Енергетична стратегія України до 2035 року розглядає атомні станції як найефективніше низьковуглецеве джерело енергії. Передбачається збільшення частки атомної генерації в енергобалансі країни до 60%.

Енергоатом вже зараз робить рішучі кроки задля заміщення та розбудови атомного парку. З цією метою НАЕК підписала з американською компаніею Westinghouse electric  меморандум про  спільне будівництво енергоблоку Хмельницької АЕС як пілотного проекту, а в подальшому – ще 4 нових блоків на всіх майданчиках АЕС України.

«Починати будувати нові атомні потужності потрібно якнайшвидше, адже на боротьбу зі змінами клімату часу майже не лишилося, – переконаний керівник Енергоатома Петро Котін.На Хмельницькій АЕС вже ведуться підготовчі роботи щодо будівництва нових атомних потужностей. Також фахівці Енергоатома вивчають характеристики нових майданчиків для побудови нових атомних електростанцій».