Пресцентр

В американському підземному сховищі ядерних відходів завершився етап будівництва потужної вентиляційної системи

Розмір шрифту

Скинути
01.09.2021

На підземному сховищі з остаточної ізоляції ядерних відходів (Waste Isolation Pilot Plant, WIPP) в американському штаті Нью-Мексико завершився важливий етап будівництва нової системи вентиляції. Про це повідомило Управління екологічного менеджменту Міністерства енергетики США.

Масштабне зведення системи вентиляції є ключовим для подальшої роботи підземного сховища, яке функціонує з 1999 року. Це – одне з трьох у світі ліцензованих сховищ, які мають дозвіл на зберігання відходів строком приблизно 10 тисяч років.

Будівельники завершили заливати фундамент для однієї з двох основних споруд вентиляційної системи (Safety Significant Confinement Ventilation System, SSCVS) та почали зводити стіни на шість тижнів швидше від запланованого. Нова будівля площею 25 тис. квадратних футів (більше 7,5 тис кв. м) матиме високоефективні фільтри для очищення повітря, що витягується з глибини 600 м, від твердих часток, зокрема солі.

Після завершення будівництва SSCVS буде безперервно подавати під землею близько 540 тис. кубічних футів (більше 15 тис. кубічних метрів) повітря на хвилину. Це більш ніж утричі перевищує максимум, який спроможна забезпечити поточна вентиляційна система. Додатковий підземний потік повітря разом із SSCVS паралельно надасть новий тонель протяжністю майже 700 м, що наразі будується.

Збільшений потік повітря дасть фахівцям можливість одночасно проводити видобуток корисних копалин, експериментальні наукові дослідження, монтаж та розміщення відходів і технічне обслуговування.

Про будівництво власних потужних сховищ для відпрацьованого ядерного палива та радіоактивних відходів замислюються все більше держав, що експлуатують атомні енергоблоки. Україна не виключення. 20 серпня 2021 року, напередодні 30-ї річниці Незалежності України, Енергоатом урочисто презентував новозбудоване Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) – один із наймасштабніших проєктів у галузі вітчизняної ядерної енергетики.

Завдяки запуску ЦСВЯП Україна нарешті припинила вивозити відпрацьоване паливо з трьох українських АЕС – Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської – на російські підприємства для переробки і тимчасового зберігання. Відтепер воно зберігатиметься у власному українському Сховищі, даючи державі змогу щорічно заощаджувати близько 200 млн доларів.