Пресцентр

Уряд Японії націлений на перезапуск атомних електростанцій

Розмір шрифту

Скинути
13.10.2021

Японія збирається перезапустити свої АЕС, оскільки прагне розширити можливості для скорочення шкідливих викидів та впровадження технологій «чистої» енергетики. Про це заявив міністр економіки, торгівлі та промисловості новосформованого уряду Японії Коїчі Хаґуда.

«Я хотів би сприяти максимальному впровадженню поновної енергії, ретельному збереженню енергії та перезапуску атомних електростанцій з найвищим пріоритетом в галузі безпеки», – сказав він.

Передбачається, що задекларовані новим урядом заходи у сфері енергетики, зокрема й перезапуск АЕС, до 2030 року дадуть можливість на 46% скоротити викиди вуглецю порівняно з 2013-м. До того ж Японія зобов‘язалася до 2050 року стати вуглецево нейтральною країною.

Міністр підкреслив, що Токіо при цьому керуватиметься найвищими пріоритетами в області безпеки. З огляду на те, що 10 років тому в Японії сталася аварія на АЕС Фукусіма, такий підхід є цілком виправданим.

Хаґуда також зазначив, що напередодні флагманської конференції ООН з клімату, яка відбудеться 1 листопада, його департамент спробує домогтися затвердження Кабінетом міністрів нового енергетичного плану.

Нагадаємо, що днями Велика Британія оголосила про власний план дій стосовно збільшення потужності ядерного синтезу в країні задля декарбонізації енергетичного сектору. До 2035 року країна планує зовсім відмовитися від викопного палива та виробляти електроенергію тільки з поновних джерел та за допомогою ядерної генерації. Причому відмова від газу мотивована не лише екологічними питаннями, але й прагненням до більшої енергетичної незалежності.

Наразі багато країн світу, усвідомлюючи виклики через зміну клімату і неминуче зростання споживання електроенергії, збільшують частку ядерної генерації в загальному виробництві. За інформацією МАГАТЕ, нові енергоблоки зводяться в Китаї (11 у стадії будівництва), Індії (7), Південній Кореї (4), Росії (3), Бангладеші (2), Об’єднаних Арабських Еміратах (3), Великій Британії (2), Туреччині – (2), США (2), Словаччині (2) і по одному – у Франції, Аргентині, Бразилії та Фінляндії.

Польща оголосила про намір розпочати будівництво атомних потужностей не пізніше 2030 року і планує звести щонайменше шість енергоблоків. Створення власних АЕС також планують Іран та Єгипет.

Українська атомна генерація вже зробила відчутний внесок у декарбонізацію. За 30 років незалежності України завдяки роботі вітчизняних АЕС вдалося запобігти викидам понад 3 млрд тон CO2. Тобто якби ми взагалі не мали атомних електростанцій, то щороку в атмосферу потрапляло б на 30% більше вуглецю (117 млн тонн).

НАЕК «Енергоатом» як провідний виробник та постачальник електроенергії в Україні й надалі сприятиме переходу на більш чисту енергію. Водночас цілком очевидно, що країна потребує оновлення атомного парку за сучасними й ефективнішими технологіями. У цьому напрямі вже зараз ведеться активна робота.

«Енергоатом підписав з американською компанією Westinghouse Еlectric  меморандум про спільне будівництво енергоблока Хмельницької АЕС як пілотного проєкту, а далі  – ще 4 нових блоків на майданчиках всіх АЕС України, – сказав керівник НАЕК Петро Котін. – Наразі на ХАЕС проводяться підготовчі роботи щодо будівництва нових атомних потужностей».

Крім того, фахівці Енергоатома активно вивчають потенційні майданчики, які відповідають всім вимогам для зведення нових атомних електростанцій.