Пресцентр

США розпочали випробування нового аварійностійкого ядерного палива від Westinghouse

Розмір шрифту

Скинути
26.08.2021

Опромінені стрижні за передовою паливною технологією компанії Westinghousе – EnCore Fuel – прибули для випробувань до Національної лабораторії Оак Рідж (Oak Ridge National Laboratory, ORNL) Міністерства енергетики США. У разі успіху технологія, розроблена в рамках програми створення аварійностійкого палива, отримає ліцензію від регулювального органу.

Тепловидільні збірки завантажили в комерційний ядерний реактор ще навесні 2019-го, а вилучили після завершення робочого циклу, під час планового відключення восени 2020 року. У червні 2021-го свинцеві стрижні були відправлені до ORNL, повідомило Управління з ядерної енергетики Міністерства енергетики США.

Тепер ORNL проведе експерименти з цим паливом, щоб допомогти кваліфікувати його у Комісії з ядерного регулювання США. Під час попередніх візуальних спостережень палива після його вилучення з реактора експерти не виявили жодних ознак деградації.  

Нові паливні збірки оснащені інноваційними рішеннями: мають  оболонку з цирконієвого сплаву з хромовим покриттям та урановими паливними таблетками ADOPT із більш високою щільністю. Вони покращують економічні характеристики реактора та забезпечують більшу тривалість паливного циклу, а також підвищують стійкість до аварій. Як повідомляють у компанії, паливо ADOPT і хромова оболонка гарантують високе вигоряння і 24-місячний цикл роботи для електростанцій з високою питомою потужністю.

«Вивчення цих високовиробничих характеристик нового палива EnCore є останньою віхою нашого стратегічного графіка, який дозволить операторам АЕС швидко отримати переваги з точки зору економії та безпеки», – говорить віцепрезидент компанії Westinghousе з продажів ядерного палива у США Джефф Бредут.

Над розробкою нових видів аварійностійкого ядерного палива у рамках програми ATF (accident tolerant fuels) працюють три виробники: Framatome, GE Hitachi та Westinghouse. Усі вони – на шляху до того, щоб у середині 2020-х років аварійностійкі види палива були готові до серійного завантаження в реактори, а до 2030-го року – до комерційного використання і широкого вжитку.

«Ці види палива значно вплинуть на галузь у найближчому майбутньому і допоможуть зробити американські АЕС більш вигідними в експлуатації», – переконаний інженер-ядерник Управління ядерної енергії Міністерства енергетики США Френк Голднер.

Американська компанія Westinghouse є багаторічним партнером НАЕК «Енергоатом», який за її допомоги здолав непростий шлях до успішної диверсифікації постачання ядерного палива для українських АЕС. Своєю чергою, Westinghouse завдячує українським атомникам внеском у вдосконалення світових ядерних технологій. На цьому 18 серпня наголосив менеджер по роботі з клієнтами Westinghouse Пер-Олоф Зіберг, виступаючи на науково-практичній конференції, організованій Українським ядерним товариством за підтримки Енергоатома.  

10 червня цього року Енергоатом та Westinghouse підписали контракт на розробку і надання ліцензійної документації на паливні збірки ВВЕР-440 для енергоблока №2 Рівненської атомної електростанції. Т.в.о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін тоді зауважив: «Уклавши цей контракт, Енергоатом продовжує процес диверсифікації постачання ядерного палива та робить черговий крок для зміцнення безпеки й незалежності енергетичної галузі України».