Пресцентр

Енергетична криза спонукала 10 країн ЄС заявити про необхідність розвитку ядерної енергетики

Розмір шрифту

Скинути
11.10.2021

Представники урядів 10 країн Євросоюзу написали статтю про важливість розвитку атомної енергетики. Вони пов'язали це з волатильністю цін на газ та боротьбою зі зміною клімату.

Статтю опублікувала Le Figaro. Її авторами стали міністр економіки, фінансів та відновлення Франції Брюно Ле Мер, а також прем'єри, міністри економіки і міністри енергетики Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії, Словаччини, Словенії, Фінляндії, Хорватії та Чехії.

«Підвищення цін на енергію вказує, наскільки нам важливо якомога швидше скоротити нашу енергетичну залежність від іноземних держав. Очевидно, що напруженість із поставками енергоносіїв ставатиме в подальшому все частішим явищем», – йдеться у в статті. Її автори вважають, що ЄС має диверсифікувати джерела поставок.

Представники урядів 10 країн вважають, що ядерна енергетика зможе захистити від мінливості цін на енергію. Як приклад наводиться ситуація з цінами на газ. Окрім того, автори вважають, що ядерна енергетика «відіграє найважливішу роль у захисті клімату».

Своєю чергою Міжнародне енергетичне агентство заявило про необхідність втричі збільшити потужності світових АЕС задля досягнення нульових викидів до 2050 року. На цьому наголосив глава МЕА Фатіх Бірол, виступаючи на 3-й міністерській конференції Партнерства з трансатлантичної співпраці в області енергетики та клімату (P-TECC) у Варшаві.

За його словами, понад 90% всіх створених електрогенеруючих потужностей протягом останніх двох років припадають на поновні джерела енергії, проте водночас вони створюють певні проблеми. Так, через зменшення частки виробництва ядерної енергії в Європі з 20% до 5% виник дисбаланс, що може вплинути на енергетичну безпеку загалом.

«Якщо атомна енергетика не зможе підтримувати енергобаланс, то як ми в Європі збираємося збалансувати ринки, убезпечити електропостачання й утримувати ціни на енергію на доступному рівні?» – запитав Бірол. І додав, що за великим рахунком для цього необхідно щороку будувати 30 ГВт нових ядерних потужностей.

Світова енергетична криза матиме значний вплив і на опалювальний сезон в Україні. Про це міністр енергетики України Герман Галущенко сказав у Верховній Раді, звітуючи про вжиті урядом заходи для забезпечення стабільного і безпечного енергопостачання та захисту населення від коливання тарифів.

«В умовах стрімкого зростання ціни на вуглеводні та їхнього тотального дефіциту в цей осінньо-зимовий період робимо ставку на атомну генерацію, – заявив пан Галущенко. – Ми оптимізували ремонтну кампанію АЕС, а тому НАЕК «Енергоатом» має працювати на рекордній потужності – 14-тьма енергоблоками з 15-ти наявних. Порівняно з попереднім опалювальним сезоном очікувані обсяги виробництва АЕС зростуть на 12%».

Енергоатом робить рішучі кроки й у напрямі подальшої розбудови атомних потужностей в Україні. НАЕК підписала з американською компанією Westinghouse electric меморандум про спільне будівництво енергоблока Хмельницької АЕС як пілотного проєкту, а пізніше – ще чотирьох нових блоків на майданчиках інших вітчизняних атомних станцій.

На ХАЕС вже ведуться підготовчі роботи щодо будівництва енергоблока за американською технологією АР1000. Крім того, фахівці ґрунтовно вивчають потенційно придатні майданчики, на яких можна зводити нові атомні електростанції.