Пресцентр

До середини століття частка атомної енергетики Чехії зросте до 58% – Міжнародне енергетичне агентство

Розмір шрифту

Скинути
15.09.2021

Викопні види палива, особливо ж вугілля, все ще домінують у структурі виробництва електроенергії в Чеській Республіці, однак нові кліматичні цілі Європи ставлять питання руба: мова вже не про те, чи буде вугілля виключене з енергобалансу країни, а про те, коли це станеться. Про це у черговому рев’ю енергетичної політики повідомляє Міжнародне енергетичне агентство (IEA, International Energy Agency).

Щоб підвищити довіру інвесторів до національної енергосистеми та забезпечити стале й низьковуглецеве виробництво електроенергії до 2030 року, чеський уряд має прокласти чіткий курс на поетапну відмову від вугілля, вважають в IEA.

Попри зниження використання вугілля на 36% з 2009 року, теплова генерація країни, як і раніше, становить близько половини загального обсягу виробництва енергії. І поки не доводиться очікувати, що воно буде цілком виведене з використання до 2038 року. Аби прискорити цей процес, Агенство рекомендує чеським політикам розпочати розгортання додаткових атомних та відновлюваних потужностей. Окрім цього, чеська влада має провести ретельну оцінку економічного потенціалу всіх наявних джерел низьковуглецевої енергії та накреслити шляхи найоптимальнішого їх використання.

Планується, що атомна енергетика стане найбільшим виробником електроенергії в Чехії у 2036 році, коли в експлуатацію буде введено новий енергоблок АЕС Дуковани. В Міжнародному енергетичному агентстві наполягають: чеський уряд має забезпечити пряму фінансову підтримку, особливо ж на етапі будівництва нового енергоблока, публічної компанії ČEZ, адже саме вона виступатиме оператором атомної станції. Це ефективний спосіб досягнення довгострокових цілей енергетичної політики країни, вважають в IEA.

Після введення в експлуатацію нового енергоблока АЕС Дуковани  планується укладання угоди купівлі-продажу строком на 30 років, згідно з умовами якої держава платитиме компанії ČEZ фіксовану ставку перед перепродажем виробленої електроенергії на оптовому ринку. В Міжнародному енергетичному агентстві впевнені, що така фінансова підтримка зробить атомну генерацію Чеської Республіки більш конкурентоздатною, а вироблену АЕС електроенергію – доступною для споживачів.  

Після 2040 року чехи планують розпочати будівництво ще одного реактора на АЕС Дуковани, а також двох нових енергоблоків на АЕС Темелін. Коли ці три блоки будуть збудовані, атомна енергетика країни зможе забезпечувати 58% електроенергії від її потреб.

IEA пропонує Чехії ще один ефективний спосіб швидкої відмови від вугілля – під’єднання системи централізованого опалення до атомних потужностей. Так, одна система опалення, підключена до АЕС Темелін, постачає тепло розташованому в 5 км від неї місту Тин-над-Влтавою із населенням 8 тис. мешканців. Нині будують нове сполучення атомної станції з розташованим у 26 км від АЕС 100-тисячним містом Ческе-Будейовіце. Одночасно отримано згоду громади міста Брно із населенням близько 380 тис. мешканців на опалення від АЕС Дуковани, розташованої у 40 км від нього.

Про поступову повну відмову від використання вугілля для виробництва енергії замислюються уряди все більшого числа країн. В Україні цього року аналітики компанії Aurora Energy Research за підтримки Фонду ім. Гайнріха Бьолля провели дослідження «Економічні наслідки поступової відмови від вугілля до 2030 року». Вони дійшли висновку, що така мета цілком здійсненна. Один зі сценаріїв переходу, окреслених аналітиками, передбачає лінійне закриття всіх вугільних потужностей в Україні у період з 2021-го по 2030-й рік. Згідно з ним, встановлена потужність відновлюваних джерел енергії має потроїтися, потужність же атомної генерації має принаймні лишитися на нинішньому рівні, а в кращому випадку – зрости відповідно до поточних планів зведення нових енергоблоків та будівництва нових АЕС.

Нагадаємо, на Хмельницькій АЕС з нуля збудують енергоблок за технологією АР1000. Це буде перший (пілотний) проєкт глобальної співпраці Енергоатома з Westinghouse. Американська реакторна установка АР1000 також стане основою для ще чотирьох енергоблоків на майданчиках інших українських АЕС.