Пресцентр

Атомна енергетика – оптимальне рішення для декарбонізації – президент Казахстану

Розмір шрифту

Скинути
08.09.2021

Уряд Казахстану і фонд національного добробуту «Самрук Казина» протягом наступного року вивчать можливість розвитку ядерної енергетики в країні. Про це у своєму посланні до народу заявив президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв. За його словами, країна прагне досягти вуглецевої нейтральності до 2060 року, але для цього вона потребує енергії.

Економіка Казахстану, найбільша в Центральній Азії, наразі переживає наслідки пандемії, та при цьому країна не збирається поступатися роллю лідера регіону і має намір посилювати свої позиції у світовій економіці, яка рухається в бік екологізації. Сьогодні це не просто красиве слово, зауважив пан Токаєв, а цілком конкретні рішення у вигляді податків, мита і засобів технічного регулювання. Він наголосив: Казахстан не може залишатися осторонь глобальних процесів, оскільки вони напряму впливають на державу через експорт, інвестиції та передачу технологій. Це стосується і питання стійкого розвитку.

«Я поставив за мету досягти вуглецевої нейтральності до 2060 року, – сказав президент Казахстану. – Діяти задля її досягнення потрібно дуже прагматично. Населення і економіка нашої великої країни ростуть, а для якісного зростання потрібна енергія. Вже 2030 року ми можемо стикнутися з дефіцитом електроенергії. Оптимальне рішення, яке допоможе запобігти цьому, – мирний атом».

Вже наступного року уряд країни має вивчити перспективи розвитку безпечної і екологічно чистої ядерної енергетики, причому зробити це максимально раціонально, без домислів та емоцій, наполягає пан Токаєв.

Тим часом Енергоатом як оператор чотирьох українських АЕС нарівні з іншими країнами світу збирається будувати нові енергоблоки. Компанія відновила один із наймасштабніших проєктів у сфері ядерної енергетики – фахівці вже працюють над проєктом добудови третього енергоблока Хмельницької АЕС. Наразі на майданчику Х-3 тривають підготовчі роботи, які мають бути повністю завершені до 1 жовтня.

А 31 серпня цього року в м. Вашингтон, округ Колумбія, у присутності Президента України Володимира Зеленського керівник ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін і президент та головний виконавчий директор компанії Westinghouse Патрік Фрагман підписали Меморандум про співпрацю, який передбачає участь компанії Westinghouse в добудові четвертого енергоблока Хмельницької АЕС та ще чотирьох енергоблоків інших атомних станцій України за технологією AP1000.  

«У перспективі Компанія розглядає можливість будівництва не тільки енергоблоків №3 і №4 Хмельницької АЕС, а й №5 Рівненської АЕС, №№7 та 8 Запорізької АЕС та енергоблока №4 Південноукраїнської АЕС. Також Енергоатом вивчає перспективу розміщення нових майданчиків у різних регіонах України для будівництва нових АЕС «з нуля», – зауважив Петро Котін. – Можемо впевнено стверджувати: це будуть найновіші та найбезпечніші енергоблоки, бо вітчизняні вимоги до безпеки експлуатації АЕС є одними з найжорсткіших у світі».   

За словами керівника Енергоатома, проєкт великого атомного будівництва забезпечить Україні створення безвуглецевої економіки і стале майбутнє із чистою, доступною та якісною електроенергією.