Пресцентр

Атомна енергетика є сильною відповіддю на зростання цін на енергоносії

Розмір шрифту

Скинути
05.10.2021

Єврокомісія розглядає питання визнання атомної енергетики «зеленим» джерелом енергії. Про це сказав віцепрезидент Єврокомісії та єврокомісар з торгівлі Валдіс Домбровскіс на засіданні Єврогрупи в Люксембурзі, де міністри фінансів держав єврозони розглядали питання різкого зростання цін на газ напередодні опалювального сезону.

Домбровскіс відзначив, що Брюссель розцінює нинішній стрибок цін на газ тимчасовим, однак цей прикрий факт лише прискорить перехід ЄС до зеленої енергетики.

«Стосовно сфери атомної енергетики, то в зв'язку із цим була проведена низка досліджень. Європейська Комісія зараз аналізує ці дослідження, і тут важливо, щоб ми визнали роль атомної енергетики як низьковуглецеве джерело енергії», – сказав він.

Тим часом Франція та Іспанія закликали до перегляду чинних правил на енергоринку ЕС, а також до скоординованої європейської реакції на стрибок світових цін на енергоносії, щоб захистити як найбідніших громадян, так і амбітний план Європи до 2050 року припинити викиди CO2.

Міністр фінансів Іспанії – країни, яка нині найбільше постраждала від стрімкого подорожчання газу – Надя Кальвіно назвала стрибок цін на енергоносії безпрецедентним та закликала колег до спільних дій: «Це питання, яке ми не можемо вирішити на національному рівні, нам потрібна координована європейська відповідь». Вона також зазначила, що Іспанія хоче вжити заходів для припинення спекуляцій на ринку дозволів на викиди CO2, адже це також призвело до зростання цін.

Очільник французького фінвідомства Бруно ле Мейр заявив, що запропонує покращити регулювання запасів газу в Європі та від'єднати ціну на електроенергію від цін на газ, натомість прив'язати її до середньої собівартості виробництва в кожній країні ЄС.

«Європейський енергетичний ринок має одну ключову перевагу – він забезпечує постачання енергії всюди в Європі. Але він також має один серйозний мінус – узгодження цін на електроенергію з цінами на газ», – сказав Ле Мейр, підкресливши, що це заганяє в глухий кут перехід Європи до відновлюваних джерел енергії. За його словами, якщо Європа хоче забезпечити виробництво більшого обсягу електроенергії без додаткових викидів вуглецю, то «атомна енергетика є сильною відповіддю на цю ситуацію». Однак спершу країни ЄС мають визнати атомну енергетику «зеленою», оскільки вона не дає таких викидів. І тоді з’явиться можливість вкладати кошти в програми ЄС з будівництва нових та модернізації чинних АЕС в європейських державах.