Культура безпеки АЕС

23.02.2017

Юрій Недашковський: «В умовах збільшення навантаження на енергоблоки АЕС особливої уваги потребують технологічна дисципліна та культура безпеки»

Юрій Недашковський: «В умовах збільшення навантаження на енергоблоки АЕС особливої уваги потребують технологічна дисципліна та культура безпеки» В умовах дефіциту вугілля для теплових електростанцій та відповідного збільшення навантаження на енергоблоки атомних електростанцій особливої уваги потребують технологічна дисципліна та культура безпеки.

Таку думку висловив президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський на засіданні Ради з культури безпеки Енергоатома. (Як повідомлялось, атомні електростанції України 18 лютого 2017 року виробили рекордний обсяг електроенергії - 302,93 млн кВт-г. Коефіцієнт використання встановленої потужності (КВВП) на АЕС України 18 лютого становив 91,2%.)

«У зв’язку із гострим дефіцитом вугілля зменшились резервні потужності в тепловій генерації, якщо зазвичай у тепловиків у гарячому резерві перебували потужності порядку 1000 МВт, то зараз вони тримають «на валу» не більше 400 МВт, тобто, в разі відключення блоку-мільйонника на АЕС компенсувати його не буде чим. В таких умовах технологічна дисципліна на атомних станціях, яка напряму пов’язана із культурою безпеки, набуває ще більшого значення та потребує особливої уваги», - звернувся керівник Енергоатома до представників АЕС, які взяли участь у засіданні.

Ю.Недашковський підкреслив важливість підвищення кваліфікації персоналу Енергоатома в контексті культури безпеки. «Особливо хотілося б відзначити прогрес у підготовці керівного та ремонтного персоналу Компанії, від кваліфікації якого залежить забезпечення надійної та безпечної експлуатації АЕС. Зараз учасники корпоративної навчальної програми з підготовки кадрового резерву проходять стажування на позиції президента Енергоатома. Приємно, що наш кадровий резерв почав «вистрілювати» - вже кілька резервістів отримали більш високі позиції в компанії, що свідчить про вірність обраної нами стратегії щодо підготовки перспективних молодих фахівців. У поточному році ми продовжимо працювати над підвищенням якості нашого ремонтного персоналу – влітку буде завершено будівництво Центру підготовки ремонтного персоналу на Запорізькій АЕС», - сказав керівник Компанії.

У ході засідання було розглянуто виконання Програми конкретних дій, спрямованих на становлення і розвиток культури безпеки в НАЕК «Енергоатом» на 2015-2016 роки. Було заслухано звіти представників атомних станцій стосовно програм з удосконалення управління культурою безпеки та поглиблення розуміння впливу «людського фактору» на безпеку експлуатації АЕС, а також звіт з реалізації програми проведення самооцінки рівня культури безпеки у підрозділах Енергоатома.  

Довідка. Поняття "культура безпеки" вперше з'явилося у 1986 році в процесі аналізу причин і наслідків Чорнобильської аварії, проведеного Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ). Було визнано, що саме відсутність культури безпеки стала однією з причин трагедії.

Міжнародна консультативна група з ядерної безпеки при Генеральному директорі МАГАТЕ пропонує наступне визначення цього поняття:

"Культура безпеки – це такий набір характеристик і особливостей діяльності організацій та поведінки окремих осіб, який встановлює, що проблемам безпеки атомних станцій, як таким, що мають вищий пріоритет, приділяється увага, яка визначається їх значущістю".

Досвід експлуатації атомних станцій показує, що причини виникнення аварій та інцидентів так чи інакше пов'язані з поведінкою людей (людським чинником), а саме – з їх ставленням до проблем безпеки. Тому у центрі уваги керівництва АЕС знаходяться, в першу чергу, людські ресурси, стиль та методи управління, соціально-психологічний клімат у виробничих колективах. До процесу формування культури безпеки залучено весь персонал, починаючи з вищого адміністративного рівня. 


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію