Культура безпеки АЕС

18.04.2016

Комісія Енергоатома оцінила стан культури безпеки на ЮУАЕС

З 11 по 15 квітня комісія ДП НАЕК «Енергоатом» перевіряла стан культури безпеки* в цехах і підрозділах ВП ЮУАЕС. Чергова планова перевірка, що проводилася за переглянутою, більш деталізованою програмою, відкрила новий цикл перевірок усіх діючих атомних станцій України.

До складу комісії з перевірки культури безпеки на ЮУАЕС входили 10 експертів - представники дирекції експлуатуючої організації та фахівці її відокремлених підрозділів «Науково-технічний центр», «Рівненська АЕС», «Хмельницька АЕС». Протягом тижня вони оцінювали стан документації, спостерігали за виконанням робіт на робочих місцях, проводили огляди стану обладнання, території, будівель і споруд, аналізували результати анкетування персоналу. За словами головного інспектора ЮУАЕС Ігоря Паніна, перевіркою було охоплено всі цехи, відділи та служби, робота яких має безпосередній вплив на безпеку атомної станції, а також усі рівні персоналу, відповідального за безпеку, -  починаючи від генерального директора та закінчуючи керівниками і працівниками структурних підрозділів.

«Метою оцінки поточного рівня культури безпеки є своєчасне попередження зниження рівня ядерної, радіаційної, технічної та пожежної безпеки. Якщо говорити простіше, то це погляд сторонніми очима на стан безпеки на нашій станції та на наші недоліки в цій царині, - пояснює І.Панін. Його доповнює голова комісії директор департаменту відомчого нагляду дирекції з нагляду за безпекою Олександр Богун: «Не менш важливе завдання, що стояло перед перевіряючими, - визначити позитивний досвід з впровадження культури безпеки для його подальшого поширення на всі підрозділи компанії». Прикладами такого досвіду на ЮУАЕС А.Богун назвав розгорнутий аналіз результатів опитування персоналу за характеристиками його ставлення до безпеки, а також не просто 100-процентне впровадження, а й  розширення на южно-українському майданчику позитивних практик інших АЕС.

За підсумками роботи комісії експлуатуючої організації з оцінки стану культури безпеки у ВП ЮУАЕС наявність позитивних практик зафіксовано в системі якості та системі управління культурою безпеки, в царині людського чинника, у сфері екологічної і радіаційної безпеки. Члени комісії зафіксували зменшення кількості виявлених невідповідностей у порівнянні з попередньою перевіркою (проводилася 2 роки тому). При цьому зазначено, що вказані невідповідності не є критичними та не носять систематичного характеру. Заходи, розроблені за результатами перевірки 2014 року, виконано в повному обсязі та у встановлені терміни.

Головний висновок комісії, озвучений на підсумковій нараді її керівником Олександром Богуном, такий: «В цілому культура безпеки, як фундаментальний принцип безпеки, має пріоритетність у діяльності відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС». Важливість цього напрямку усвідомлюється керівництвом і цілеспрямовано підтримується».

*Культура безпеки (за визначенням МАГАТЕ) - набір характеристик і особливостей діяльності організацій та поведінки окремих осіб, який встановлює, що проблемам безпеки атомної станції, як таким, що мають найвищий пріоритет, приділяється увага, яка визначається їх значущістю. Поняття «культура безпеки» вперше з'явилося в 1986 році у процесі аналізу причин і наслідків Чорнобильської аварії, проведеного Міжнародним агентством з атомної енергії (МАГАТЕ). Було визнано, що саме її відсутність стала однією з причин трагедії.

ДовідкаЮУАЕС – основа Южно-Українського енергетичного комплексу, розташованого на півдні України в Миколаївській області. Він забезпечує потреби в електричній енергії регіону з більш як п’ятимільйонним населенням. До складу енергокомплексу входять: Южно-Українська АЕС (3 атомні енергоблоки сумарною потужністю 3000 МВт), Олександрівська ГЕС на річці Південний Буг (2 гідроагрегати, сумарна потужність 11,5 МВт) і Ташлицька ГАЕС (в експлуатацію введено першу чергу: 2 гідроагрегати сумарною потужністю в генераторному режимі 302 МВт, у стадії будівництва друга черга – гідроагрегат №3).

У 1996 році як відокремлений підрозділ підприємство увійшло до складу ДП НАЕК «Енергоатом». За роки існування ВП ЮУАЕС вироблено понад 520 млрд кВт·год. електричної енергії.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію