Культура безпеки АЕС

28.11.2014

Зростання обсягів виробництва електроенергії українськими АЕС вимагає від атомників ще більшої уваги до культури безпеки (оновлено + відео)

Зростання обсягів виробництва електроенергії українськими АЕС вимагає від атомників ще більшої уваги до культури безпеки (оновлено + відео) 25-26 листопада в Києві відбулася VIІ Міжнародна науково-практична конференція з культури безпеки АЕС, організована НАЕК «Енергоатом». Основною метою конференції є сприяння формуванню сильної культури безпеки на підприємствах атомної галузі, що дозволить, якщо не повністю виключити, то значною мірою мінімізувати ймовірність нештатних ситуацій на АЕС через «людський фактор».

Як зазначив під час Конференції президент Енергоатома Юрій Недашковський, в поточний опалювальний сезон саме атомна енергетика прийняла на себе основне навантаження з виробництва електроенергії, що вимагає від українських атомників ще більше уваги приділяти культурі безпеки.

«Доти, доки буде існувати атомна електроенергетика, до тих пір поки в експлуатації будуть знаходитись наші енергоблоки, питання культури безпеки залишатиметься для кожного атомника головним. Культура безпеки пронизує всі сфери нашої діяльності, як в питаннях впливу «людського фактора», так і в питаннях інженерно-технічних рішень та матеріального постачання. З того часу, коли наприкінці восьмидесятих років минулого сторіччя термін культура безпеки лише запроваджувався, він отримав нове наповнення – ми вивели його на новий якісний рівень. Сьогодні ми вже маємо настільки великий досвід в питаннях впровадження культури безпеки, що можемо дати оцінку рівню культури безпеки на наших станціях та їх окремих підрозділах. Більше того, сьогодні ми даємо оцінку особистому внеску кожного працівника АЕС в розвиток культури безпеки», - сказав керівник компанії.

Звертаючись до учасників Конференції директор Департаменту з питань ядерної енергетики та атомно-промислового комплексу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України Григорій Муляр підкреслив, що працівники атомних електростанцій та інших підприємств атомно-паливного комплексу забезпечують в скрутних умовах стабільне функціонування вітчизняної електроенергетики. «В останні місяці частка атомної генерації в загальному обсязі виробництва електроенергії в Україні досягала 60%, зрозуміло, що забезпечення надійної та безпечної роботи українських АЕС базується у тому числі й на принципах культури безпеки, які впроваджуються серед колективів атомних електростанцій. Конференція з культури безпеки, яку незважаючи на досить складну ситуацію в країні, проводить Енергоатом, доводить, що компанія дивиться в перспективу і приділяє велику увагу підвищенню безпеки на вітчизняних АЕС», - додав Г.Муляр

У свою чергу генеральний інспектор – директор з безпеки Енергоатома Данко Білей уточнив, що за результатами 10 місяців поточного року частка Енергоатома у структурі Енергоринку становить 50%, тоді як за аналогічний період минулого року цей показник знаходився на рівні 44%. «Дійсно в окремі дні наша частка досягала 60%, що було пов’язано зі зростанням споживання електроенергії. Зараз на українських АЕС в роботі знаходяться 13 енергоблоків з 15–ти – 2 енергоблока в плановому ремонті. До кінця зими Енергоатом планує утримувати таке саме співвідношення, коли одночасно у плановому ремонті будуть знаходитись не більше 2-3 блоків. Це дозволить постійно підтримувати високий рівень безпеки експлуатації енергоблоків», - переконаний Д.Білей. 

На завершення першого дня Конференції відбулось нагородження почесними грамотами співробітників відокремлених підрозділів Енергоатома, які зробили найбільш питомий внесок в підвищення культури безпеки на власному підприємстві. Найкращім колективом за рівнем культури безпеки було визнано колектив Запорізької АЕС.

Довідково. Конференції з культури безпеки проводяться Компанією (починаючи з 2002 року) раз на два роки. В їх роботі беруть участь керівники та спеціалісти організацій України та зарубіжних країн (в яких експлуатуються реакторні установки ВВЕР), які займаються питаннями забезпечення безпеки та розвитку культури безпеки на атомних станціях. Конференція привертає увагу фахівців зарубіжних компаній та міжнародних організацій, зокрема, МАГАТЕ та ВАО АЕС.

МАГАТЕ сформульовано концептуальний підхід до визначення безпеки АЕС як поняття, яке не обмежується лише технічними аспектами, а й охоплює професійні та психологічні сторони діяльності людини. За останні роки підготовлено та поширено доповіді Міжнародної консультаційної групи з ядерної безпеки МАГАТЕ (INSAG), в яких наведено останні досягнення у розвитку культури безпеки.

В Україні загальні вимоги до забезпечення Культури безпеки викладено у нормативному документі НП 306.2.141-2008 «Загальні положення безпеки атомних станцій», в якому враховано рекомендації МАГАТЕ, а також накопичено вітчизняний та зарубіжний досвід експлуатації АЕС. У даному нормативному документі, як і в доповіді МАГАТЕ №75 INSAG 4, Культуру безпеки визначено як фундаментальний принцип забезпечення безпеки енергоблоків АЕС.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію