Прес-центр

19.02.2018

Інформація про порушення в роботі АЕС, яку містить ухвала Дніпровського райсуду Києва, не відповідає дійсності

Інформація щодо порушень у роботі атомних електростанцій України, яку містить ухвала Дніпровського районного суду міста Києва від 6 грудня 2017 не відповідає дійсності. 

Так, в ухвалі суду з посиланням на результати досудового розслідування, зокрема, стверджується: «Нове керівництво ДНТЦ ЯРБ України та ДІЯР України надало позитивний висновок по роботам, що виконані ТОВ «ІПП-Центр» для АЕС України (ВП ДП НАЕК ЗАЕС) із порушеннями процедури прийняття робіт, рядом недоліків та невірними розрахунками, що спричинило тяжкі наслідки. Дані факти підтверджуються висновками фахівців та проривами трубопроводів в контурах, що виникають в результаті невірних розрахунків із гідровипробувань 1 та 2 контуру АЕС».

Подібні твердження свідчать про необізнаність їх авторів у тих технічних питаннях, які вони коментують, адже методика гідравлічних випробувань, про яку йдеться в ухвалі, пройшла оцінку та отримала позитивне схвалення європейських експертів в рамках реалізації спільної програми Європейської Комісії для НАЕК «Енергоатом». Впровадження нової методики відбувається на АЕС України з 2014 року, а її головною метою є мінімізація додаткового навантаження на труби та трубопровідну арматуру під час планових гідравлічних випробувань. Варто зазначити, що жодних порушень роботи АЕС через гідровипробування, які здійснювались на енергоблоках в рамках впровадження європейської практики щодо зниження параметрів та періодичності гідравлічних випробувань на міцність 1-го та 2-го контурів реакторів типу ВВЕР-1000, ВВЕР-440, до цього часу не зафіксовано.

Основою для впровадження на АЕС України європейської практики щодо зниження параметрів та періодичності гідравлічних випробувань на міцність є інформація про зміни параметрів та періодичності гідравлічних випробувань для європейських АЕС з реакторними установками типу ВВЕР-440 та ВВЕР-1000.

Варто окремо зазначити, що набутий досвід експлуатації енергоблоків АЕС, на яких проведені гідровипробування зі зміненими параметрами, свідчить про відсутність негативних аспектів, пов’язаних як з гідровипробуваннями на міцність, так із гідровипробуваннями на щільність. Зміна параметрів гідровипробувань дозволяє зменшити втому матеріалу корпусу реактора, іншого обладнання та трубопроводів.

Згідно з вимогами європейських регуляторів інформація щодо зміни параметрів (зниження тиску і температури) гідровипробувань зазначена в Національному звіті до першої тематичної партнерської перевірки Всесвітньої асоціації операторів АЕС (WANO) за напрямком «Управління старінням».

Таким чином, висновки анонімних фахівців, на які є посилання в ухвалі Дніпровського райсуду Києва, не мають нічого спільного з реальним станом виконання важливого національного проекту щодо поширення європейської практики із зниження параметрів гідравлічних випробувань обладнання і трубопроводів АЕС. Завдяки виконанню проекту буде зменшено ризики руйнування обладнання і трубопроводів при продовженні експлуатації енергоблоків АЕС.

Звертаємо також увагу на те, що ухвала суду не містить посилань на конкретні експертні організації або окремих фахівців, які були б уповноважені робити настільки важливі та критичні для громадської думки висновки. В той же час подібні необґрунтовані звинувачення вкрай негативно впливають на ставлення суспільства до атомної енергетики та можуть спричинити розповсюдження панічних настроїв серед громадян України та інших сусідніх країн.

У свою чергу, Енергоатом сподівається на оперативне та якісне розслідування правової оцінки слідства цієї справи та гарантує всебічне сприяння слідчим органам.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію