Прес-центр

16.03.2017

Про маніпулювання інформацією щодо ПрАТ «ПРОСТО-страхування»: Дешева сенсація дорого коштує

Про маніпулювання інформацією щодо ПрАТ «ПРОСТО-страхування»: Дешева сенсація дорого коштує НАЕК «Енергоатом» звертає увагу електронних ЗМІ, які на початку березня розповсюдили матеріал під однаковим заголовком «Саркисовы «пилят» украинские тендеры и отжимают собственность у местных бизнесменов», на те, що він містить перекручування фактів та відверте маніпулювання інформацією щодо взаємовідносин Компанії та ПрАТ «ПРОСТО-страхування».

У тексті згаданого матеріалу міститься наступна фраза: «Энергоатом» купил у «Просто-Страхование» страховой полис за 184 млн. грн. (!!!). Причем «Энергоатом» застраховался не на открытых конкурентных тендерных торгах, а по так называемой «переговорной процедуре закупок». Таке твердження не відповідає дійсності, адже насправді Енергоатом має укласти договір про обов’язкове страхування цивільної відповідальності за ядерну шкоду з Українським Ядерним страховим пулом, уповноваженою особою якого і є ПрАТ «ПРОСТО-страхування».

Виконавчий директор з юридичних питань та супроводу процедур закупівель Енергоатома Наталія Мусевич зазначає, що ПрАТ «ПРОСТО-страхування» діє в якості уповноваженої особи Українського Ядерного пулу для підписання договору страхування на підставі рішення загальних зборів членів пулу від 23 лютого 2016 року № 132 і договорів доручення страхових компаній – членів пулу.

Наталія Мусевич: Згідно із Законами України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» та «Про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та її фінансове забезпечення», а також Віденською конвенцією про цивільну відповідальність за ядерну шкоду Енергоатом зобов’язаний страхувати власну цивільну відповідальність, як оператора ядерних установок, за можливе нанесення ядерної шкоди.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про страхування» та частині 5 статті  8 Закону України «Про цивільну відповідальність за ядерну шкоду та її фінансове забезпечення» послуги з обов’язкового страхування цивільної відповідальності оператора ядерних установок за ядерну шкоду в Україні надаються тільки страховими компаніями – резидентами України, що мають ліцензію на здійснення цього виду страхування та є членами Ядерного страхового пулу.

Таким чином, Енергоатом зобов’язаний не лише страхувати ризики від власної виробничої діяльності, але й має робити це виключно в Українському Ядерному страховому пулі.

Відтак, розміщена у ЗМІ інформація стосовно нібито закупівлі Енергоатомом послуг безпосередньо в ПрАТ «ПРОСТО-страхування», є звичайним прикладом маніпулювання інформацією. Реалії полягають у тому, що на даний час проводиться робота щодо укладання договору обов’язкового страхування цивільної відповідальності НАЕК «Енергоатом» за ядерну шкоду на наступний страховий період: з 29 квітня 2017 року по 28 квітня 2018 року з уповноваженою страховою компанією Ядерного страхового пулу  –  ПрАТ «ПРОСТО-страхування. Саме така процедура передбачена «Типовим договором обов’язкового страхування цивільної відповідальності за ядерну шкоду» та «Положенням про Ядерний страховий пул», затвердженими Постановою КМУ від 23.06.2003 №953, якими визначено, що договір обов’язкового страхування цивільної відповідальності за ядерну шкоду може бути укладений лише страхувальником та одним із страховиків за дорученням членів Ядерного страхового пулу або страховим агентом Ядерного страхового пулу.

Олександр Бабенко, генеральний директор Ядерного страхового пулу*: Трохи історії: 31 грудня 2015 року за 2 години до Нового року мені зателефонував керівник Швейцарського ядерного страхового пулу (ЯСП передає у перестрахування частину ризиків на них) та попросив терміново прокоментувати для його акціонерів статтю одного із Європейських видань. Цитую: «Саме зараз сотні озброєних бойовиків Правого сектору штурмують Запорізьку АЕС» … Стаття, яку я коментую зараз, ще раз підтверджує, що:

•         професійний ( в т.ч. чесний) журналіст – величезна рідкість в Україні;

•         Енергоатом дуже вигідна для таких невігласів тема, щоб хоч хтось заплатив за будь-що;

•       відносини із Росією -  спекулятивна і розмінна тема.

Як на мене, це або повна кричуща некомпетентність, або ж фактично проституція. Або ще гірше. Якось все це занадто вже співзвучне з іншими заходами країни-агресора, спрямованими на розхитування ситуації, внесення безладу в Україну і отримання підстави для початку повномасштабної війни проти нас. 

Можна по різному відноситися до таких опусів: діяти за принципом прислів’я про собаку та караван. Або ж – «розумний і так все розуміє, а дурню пояснювати не потрібно – все одно не здатний зрозуміти». Або ж подавати до суду: як ніяк у хабарництві звинувачено до десятка державних структур, включаючи Мінюст, Верховну Раду та НБУ. 

Якщо дійде до суду, вважаю за необхідне повідомити кілька фактів.

1. Саркісови, як відомо,  давно, щонайменше фактично, не є росіянами, дуже давно живуть закордоном. Один із них навіть є консулом у США,  причому не від Росії.

2. РЕСО-Гарантія має у складі акціонерів, зокрема, ЄБРР та французьку страхову групу АХА. Я так розумію, автор статті саме ЄБРР обвинувачує у фінансуванні тероризму? Чи АХА?

3. Українська ПрАТ “ПРОСТО-страхування”  не належить РЕСО-Гарантія, компанію продали вже рік чи два тому. І нові власники – не Саркісови. Одні із бенефіціарів? Можливо. Але таким же чином фактичним бенефіціаром може виявитися і автор статті,  бо так працює корпоративне законодавство.

4. ПрАТ “ПРОСТО-страхування” є одним із лідерів національного страхового ринку, всі її показники, включаючи перелік клієнтів, наданий автором статті, свідчать саме про це. Додатково зазначу, що ЯСП щоквартально  прискіпливо аналізує фінансову звітність компаній-членів пулу, і я маю усі підстави це говорити.

5. Вид закупівлі, здійснення страхування саме ЯСП теж регулюються чинним законодавством України. Страхування ж відбувається на виконання державою Україна міжнародних зобов’язань за Віденською (1963) Конвенцією про цивільну відповідальність за ядерну шкоду. До речі, така практика відповідає світовій. І Український ЯСП є інтегрованим  до світовою системи ядерних страхових пулів, які в свою чергу є складовою глобальної системи ядерної безпеки.

6. Наведення автором статті списку клієнтів ПрАТ “ПРОСТО-страхування” свідчить, що він не вірить у можливість працювати без хабарів. Нормальна психологічна деформація особистості: п’яничка вважає, що всі п’ють, а злодій не вірить, що хтось не краде. Питання для автора: сенс у хабарі Енергоатому (або комусь іншому) за обов’язкове страхування, без якого галузь просто зупиниться?

7. 96% ризиків Українським ЯСП перестраховується виключно в іноземних ядерних страхових пулах - членах світової спільноти ЯСП. Тобто – у приблизно 200 провідних іноземних компаніях із 18 пулів. Це теж вимога законодавства. За правилами світової пулінгової системи тарифи для перестрахування є єдиними, максимальні витрати оригінального страховика – теж. Виникає питання: кошти «миються» відразу через 200 компаній, добра половина із яких – транснаціональні? Чи може українські члени ЯСП працюють собі на збиток, віддаючи свої кошти на хабарі?

8. Стосовно фінансування тероризму і відмивання коштів. В Україні є державний регуляторний орган страхової галузі – Нацкомфінпослуг. Є і Держфінмоніторинг. Ані у тих, а ні у інших ніяких зауважень з цього приводу до  «ПРОСТО-Страхування» і інших членів ЯСП немає і ніколи не було.

9. Ще про фінансування тероризму. Будь яка операція з перерахування коштів, отриманих від Енергоатома за страхування, проходить наступні перевірки на предмет фінансування тероризму, відмивання коштів та наявності санкцій з боку України,  ЄС та США:

1) перевірка самим ЯСП;

2) перевірка і реєстрація договорів у Нацкомфінпослуг;

3) перевірка службою безпеки банка, який купує валюту для операції.

4) перевірка з боку НБУ;

5) перевірка іноземним банком, який отримує кошти для нашого контрагента;

6) перевірка нашими іноземним контрагентами-пулами, оскільки їх акціонери є відомими міжнародними компаніями, що прискіпливо слідкують за тим, щоб не було порушень і скандалів. 

Таким чином, насправді набагато легше відмити кошти і профінансувати цими грошима тероризм через написання і оплату наскрізь брехливих газетних статей.      

*Український Ядерний страховий пул було створено 19 листопада 2003 року. Дозвіл на реєстрацію Пулу було надано Антимонопольним комітетом України (рішення від 18.11.2003 № 388-р). Основними завданнями Пулу є організація співстрахування на принципах солідарної відповідальності у рамках Пулу та організація перестрахування за страховими ризиками, страхові обов'язки за якими перевищують фінансові можливості членів Пулу щодо страхового покриття цих ризиків власними активами.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію