02.10.2015

Звернення до Національного екологічного центру України

Енергетична та екологічна безпека, безумовно, мають найвищий пріоритет для атомної галузі України. Забезпечення стабільної роботи атомних електростанцій України, мінімізація їх негативного впливу на довкілля та здоров’я супроводжується постійним інформуванням населення про стан справ на важливих та технологічно складних енергетичних об’єктах. Ця інформація будується на трьох стовпах – об’єктивності, оперативності та достатності обсягу для її розуміння. Порушення бодай одного з цих принципів може призвести до різних маніпуляцій, перекручувань і, як наслідок, до людського страху. НАЕК «Енергоатом» намагається на усіх доступних йому рівнях інформування населення попередити такі маніпуляції, адже безпека – наша найбільша цінність, а наша мета – повернення довіри громадян до ядерної галузі.

Звичайно, у будь-якому суспільстві існує плюралізм думок, в тому числі щодо розвитку атомної енергетики. На противагу прихильникам атомної енергетики завжди знайдуться її противники. В цьому сенсі справжнім випробуванням для працівників галузі стає реагування на критику - ми разом працюємо над помилками, коли ця критика обґрунтована та сприяє нашому вдосконаленню. Та прикро, коли звинувачення в нашу адресу не містять жодного підґрунтя та покликані лише підірвати крихку  довіру до атомної галузі, не несучи жодної відповідальності перед суспільством за лобіювання конкурентних антиядерних інтересів, не пов’язаних з безпекою.  Брехня державного керівництва СРСР про наслідки подій на АЕС коштувала мільйонів зламаних життів, що протягом десятків років вимагає великих зусиль для повернення довіри. А неправда від представників громадських організацій, що позиціонується як «суспільна думка» та «захист інтересів довкілля»  становить реальну загрозу національним та громадським інтересам.

Так, нещодавно ДП «НАЕК «Енергоатом» зіштовхнувся з яскравим прикладом використання генетичного українського страху до атомної енергетики тими, хто мав би навпаки сприяти поширенню правди про вплив атома на людину та довкілля. Навіть не називаючи речі своїми іменами, Ви, активісти всеукраїнської екологічної організації «Національний екологічний центр України» поширили відверто неправдиву інформацію про причини «зупинки роботи енергоблоку №2 ЮУАЕС». За Вашою інформацією, роботу цього енергоблоку зупинили «через незадовільний рівень безпеки», й таке рішення було прийняте на колегії Держатомрегулювання. Хоча представники Вашої організації були присутні на цій колегії та мали повний доступ до порядку денного (а координатор енергетичної програми НЕЦУ Тетяна Вербицька очолює громадську раду при ДІЯРУ) - у Вашому прес-релізі була опублікована відверта брехня. Простіше: на згаданій колегії розглядався стан виконання робіт для подовження строків експлуатації енергоблоку АЕС (не питання – продовження дії ліцензії), а Ви стверджуєте, що енергоблок зупинено, ліцензію не продовжено, й наводите купу міркувань щодо сумнівної спроможності оператора виконати решту заходів з підвищення безпеки вчасно.

Крім того, у вказаному прес-релізі Ви поширили інформацію щодо продовження експлуатації блоків українських АЕС без виконання належних заходів підвищення безпеки. Вами вказано, що так здійснювалось продовження експлуатації блоку № 1 ЮАУЕС. Знову ж таки, поширюючи таку необґрунтовану інформацію Ви лише нагнітаєте соціальну напругу. Представники НЕЦУ неодноразово звертались до нас із запитами про надання документів, на підставі яких приймалося рішення про продовження експлуатації енергоблоку № 1. Жоден із цих запитів не залишився без відповіді та виконання, у розпорядження НЕЦУ надано всі документи, на підставі яких приймалось рішення про продовження експлуатації блоку (зокрема, такі основоположні документи як – звіт з періодичної переоцінки безпеки енергоблоку, висновок державної експертизи ядерної та радіаційної безпеки за матеріалами звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблоку). Вказані документи підтверджують безпечність продовження експлуатації енергоблок  № 1 ЮУАЕС та обґрунтованість і законність рішення компетентного органу державної влади, а саме Державної інспекції з ядерного регулювання, про продовження строку експлуатації енергоблоку № 1. Незважаючи на це НЕЦУ  далі стверджує, що експлуатація блоку продовжена без виконання належних заходів безпеки.

Незважаючи на нашу відкритість, неодноразові роз’яснення щодо помилковості оприлюдненої Вами інформації, Ви повністю ігнорували можливість взаємодії з метою донесення до населення України об’єктивної та незаангажованої, а головне – правдивої інформації. У відповідь ми бачили тільки небажання вести діалог. Оскільки трансляція викривленої інформації продовжувалась, Компанія була вимушена апелювати до суду. При цьому вкотре наголошуємо, що Енергоатом не прагне робити судову залу місцем зустрічі з активістами і готовий до мирного вирішення ситуації та закінчення судового процесу у разі визнання НЕЦУ своєї відповідальності перед суспільством за поширення недостовірної інформації шляхом розміщення спростування горе-релізу «Через незадовільний рівень безпеки на Южно-Українській АЕС зупинили роботу енергоблоку № 2» на своєму сайті.

Питання ядерної та радіаційної безпеки, особливо під час воєнної агресії, мають подаватися населенню об’єктивно, без спекуляцій на людських страхах та тривогах, яких і так об’єктивно вдосталь сьогодні. Давайте перенесемо на задній план особисті образи та будемо співпрацювати задля правди, честі та загальноприйнятих у суспільстві цінностей.

 

З повагою

Центр зовнішніх інформаційних комунікацій

Виконавча дирекція з юридичних питань та супроводу процедур закупівель