Прес-центр

31.10.2002

Засідання Координаційного комітету з Міжнародної програми ядерної безпеки

Для того, аби на сучасному етапі в повному обсязі профінансувати витрати НАЕК “Енергоатом” на експлуатацію, ремонт і модернізацію енергоблоків, проводити повний цикл робіт, спрямованих на зміцнення безпеки атомних станцій, оптовий тариф на вироблену Компанією електроенергію повинен становити 11,026 копійки замість чинних 6,5 копійки.

Так оцінили нинішню ситуацію фахівці НАЕК “Енергоатом” під час засідання Координаційного комітету з Міжнародної програми ядерної безпеки за участю спеціалістів Компанії, Мінпаливенерго та Мінекономіки, а також представників Міністерства енергетики США й департаменту Північно-Тихоокеанської лабораторії, який займається проблемами розвитку атомної енергетики.

Водночас, учасники наради не могли не відзначити відчутного прогресу у роботі НАЕК “Енергоатом”. Так співголова комітету з американського боку Річард Райстер зауважив: “В міру поліпшення виробничих показників НАЕК, американська допомога поступово зменшуватиметься. І це буде ознакою виходу вашої Компанії на якісно вищий рівень. Втім, фронт робіт залишається досить широким, тому серйозних справ ще на кілька років вистачить усім.”

Американські фахівці здійснюють в Україні кілька проектів, спрямованих на підвищення експлуатаційної, протипожежної, фізичної безпеки ядерних об’єктів, її всебічну оцінку й постійний аналіз за світовими стандартами, а також – розвиток мережі тренажерів і вдосконалення професійних навичок вітчизняних атомників. Більшість із цих проектів перебуває в стадії успішної реалізації або логічного завершення.

Скажімо, на початку вересня введено в дослідну експлуатацію повномасштабний тренажер 2-го блоку Рівненської АЕС, через два тижні стане до ладу аналогічний тренажер, що імітуватиме І-й блок Запорізької АЕС. Завершується опрацювання проектної документації тренажера ЗАЕС-3, і  підрядні організації готові приступити до його зведення. Триває підготовка інструкторів і навчальних програм для цих об”єктів.

На сьогодні, вітчизняні АЕС виробили 65,2 млрд. кВт.год електроенергії, що на 6 відсотків більше за аналогічний період минулого року; майже на 5 відсотків зріс коефіцієнт використання встановленої потужності, досягши рівня 75 відсотків; значно скоротилася кількість порушень у роботі блоків, а середній рівень проплати за відпущену товарну продукцію протягом дев”яти місяців поточнго року досяг лише 81 відсотка.

За словами співголови Координаційного комітету з українського боку, директора з виробництва НАЕК “Енергоатом” Данко Білея, друге півріччя позначене істотним поліпшенням роботи Компанії. Зокрема, вдвічі збільшено фінансування експлуатаційних витрат і ремонтів блоків; в 6,4 рази – витрат на безпеку АЕС і в півтора раза – фінансування соціальної сфери. Однак ці витрати не дотягують навіть до половини від потреб Компанії. І основною причиною цього є занижений тариф на продукцію вітчизняних АЕС. Саме тому американська допомога є нині як ніколи доречною.

Українська сторона високо поціновує іноземну допомогу. До рівня світових вимог, зокрема, доведено відповідну технічну документацію; створено базу даних надійності обладнання, яка стане складовою аналогічної міжнародної програми; проведено аналіз вірогідних зовнішніх і внутрішніх ризиків, експертизу модельованих нештатних ситуацій. Як відзначали фахівці атомних станцій, завдяки реалізації згаданих заходів у них суттєво змінилося уявлення про безпеку АЕС. Взагалі, наголошували учасники засідання, поглиблений аналіз безпеки є нині головним пріоритетом у роботі галузі.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію