Прес-центр

02.02.2016

Про що забув згадати нардеп Івченко, звинувачуючи Енергоатом у небажанні розраховуватись із своїми контрагентами

28 січня під час обговорення законопроекту «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (щодо забезпечення стабільності на енергоринку) член фракції ВО «Батьківщина» Вадим Івченко звинуватив НАЕК «Енергоатом» у корупції, яка нібито полягає у небажанні Компанії розраховуватися перед своїми постачальниками. Це звинувачення розміщено також на офіційному сайті ВО «Батьківщина». Обговорюючи законопроект про забезпечення розрахунків в ПЕК щодо державного підприємства НАЕК «Енергоатом», який передбачає продовження мораторію на сплату боргів держкомпанії, народний депутат наголосив, що  відокремлений підрозділ «Атомкомплект» має заборгованість у розмірі 14 млн грн перед компанією «Укрзахіденерго» за поставлене у 2014 році обладнання. «Маленькі компанії, які постійно роблять послуги для «Атомкомплекту», стикаються з тим, що роботи або не приймаються, або за надуманими приводами накладаються колосальні штрафи», - наголосив В. Івченко.

Зрозуміло, що народний депутат не зобов’язаний бути в курсі поточної ситуації в ПЕК. Зокрема, що в електроенергетиці відбувається зниження обсягів виробництва через економічне падіння і водночас зростають борги «Енергоринку» перед НАЕК «Енергоатом». Більш того, з метою ухвали наприкінці 2015 року заниженого тарифу для Енергоатома (на рівні 41,9 коп. за 1 кВт-год, що на 0,7% нижче, ніж у 2015 році) Міністерство енергетики та вугільної промисловості затвердило такі показники виробництва електроенергії для Компанії, які жодним чином не відповідають реальним умовам роботи АЕС. У прогнозному балансі на поточний рік для АЕС було передбачено виробити 89 млрд 810 млн кВт-год, що майже на 2 млрд кВт-год більше, ніж у 2015 році. Водночас з IV кварталу 2015 року Енергоатом був вимушений значно зменшувати робочу потужність енергоблоків АЕС, через збільшення обмежень потужності з боку ОЕС України. Протягом січня 2016 року енергоблоки АЕС продовжували працювати з обмеженням потужності, яке значно перевищувало затверджені міністерством системні та прогнозні балансові обмеження. Зменшення виробництва електроенергії разом із зниженням тарифу на її відпуск призвело до суттєвого дефіциту коштів, необхідних для реалізації інвестиційних проектів Енергоатома, в тому числі і для оплати раніше поставленого обладнання та матеріалів.

Окрім невідповідності прогнозного балансу та реальних обсягів виробництва електроенергії, Енергоатом стикається з постійним збільшенням заборгованості з боку ДП «Енергоринок». Так, очікувана товарна продукція за січень 2016 року складає 3 млрд 952 млн грн, тоді як очікуване надходження грошових коштів з Енергоринку в січні поточного року складе лише 3 млрд 301 млн грн, тобто 83,5% від товарної продукції. Станом на 29 січня заборгованість ДП «Енергоринок» перед Енергоатомом становить 11 млрд 507 млн грн. Незважаючи на це, протягом 2015 року Енергоатом перерахував до бюджету усі видатки у повному обсязі – загалом 6 млрд 791 млн грн. податків, зборів та інших платежів.  

Виходячи з риторики народного депутата, цікавим для нього є інше. Говорячи про нехтування інтересами «маленьких компаній» народний депутат Вадим Івченко чомусь наводить єдиним  прикладом достатньо потужне підприємство, яким є ПАТ «Укрзахіденерго», і озвучує перед ним борг у 14 млн грн. Причому депутату добре відомо, що зараз ведуться слідчі дії навколо «Укрзахіденерго», відтак є додаткова причина, чому оплата затримується.

У свою чергу зазначимо, що В. Івченко лишає «за кадром» значно більші борги Енергоатома перед іншими цілком прозорими, широко відомими у світі контрагентами. Так, станом на 29 січня 2016 року заборгованість Енергоатома перед шведською Westinghouse Electric Sweden AB становить 49,2 млн грн, чеською компанією Skoda - 54 млн грн, перед українськими підприємствами ПАТ НВП «Радій» - 135,7 млн грн, ПрАТ СНВО «Імпульс» - 156,8 млн грн, ВАТ «Турбоатом» - 115,3 млн грн. Загалом, станом на 29 січня 2016 року борг Атомкомплекту перед постачальниками складає 920,3 млн грн. Але народний депутат чомусь згадує лише один не самий показовий приклад. Насторожує, чи не так?

Але ще більш цікавим у його виступі для колег з «Батьківщини» має стати інше. Майже рік тому саме голова фракції Юлія Тимошенко вимагала створити тимчасову слідчу комісію ВР для розслідування усіх фактів корупції викладених екс-головою Держфінінспекції Миколою Гордієнком у своїх викривальних, щоправда абсолютно бездоказових, заявах стосовно діяльності низки державних підприємств. Серед «фактів», озвучених Гордієнком, зокрема було і звинувачення Енергоатома у незадовільному захисті власних інтересів у судах проти недобросовісних постачальників. Але сьогодні, коли Компанія звернулася до суду щодо захисту своїх інтересів у справі з поставками продукції «Укрзахіденерго», окремий депутат саме від Батьківщини «забуває» чого його колеги вимагали від Енергоатома рік тому.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію