Діяльність

06.03.2006

Сухе сховище відпрацьованого ядерного палива ЗАЕС

Запорізька АЕС перша атомна електростанція України з реакторами типу ВВЕР, яка створила на своєму майданчику сухе сховище відпрацьованого ядерного палива (ССВЯП).

Рішення про його будівництво було ухвалено за умов, коли на початку 90-х років стало неможливо вивозити відпрацьоване ядерне паливо до Росії і, відповідно,  на енергоблоках ЗАЕС почало скорочуватися кількість вільних місць для його зберігання. Склалася загроза зупинки станції в осяжній перспективі.
Запорізька АЕС оголосила міжнародний конкурс на кращий проект тимчасового сховища відпрацьованого палива. Переміг проект, заснований  на технології сухого вентильованого контейнерного зберігання, розроблений американськими компаніями “Сієрра Ньюклеар Корпорейшн” і “Дюк інжиніринг енд сервісез”.

ССВЯП є спеціальним бетонним майданчиком зберігання розміром 64 на 186 м, на якій розміщено контейнери з відпрацьованим ядерним паливом. Кожен контейнер складається з двох компонентів: внутрішнього (багатомісний корзина зберігання) і зовнішнього (вентильованого бетонного контейнера). Контейнери забезпечують сухе, герметичне і безпечне зберігання паливних складок.
Сховище розраховано на 380 контейнерів (перша черга – 100), в яких можна розмістити 9000 збірок з відпрацьованим ядерним паливом. Воно зможе прийняти відпрацьоване паливо Запорізької АЕС за весь період її експлуатації. При цьому тут зберігатиметься тільки паливо з енергоблоків ЗАЕС, як це обумовлено вимогами ліцензії.
Завдяки ССВЯП відпрацьоване ядерне паливо ЗАЕС зможе зберігатися протягом 50 років – до часу його подальшої переробки або поховання. Введення СХОЯТ в експлуатацію дає змогу щороку економити 40 мільйонів доларів.
На майданчику ССВЯП встановлено 36 ВКЗ-ВВЕР (вентильованих контейнерів зберігання). Починаючи з 15-ої БГК, на Заводі нестандартного обладнання і трубопроводів налагоджено випуск багатомісних герметичних корзин з матеріалів вітчизняного виробництва.
Всі попередні розрахунки щодо безпеки ССВЯП підтверджуються в ході поточної експлуатації.
Радіаційна обстановка на майданчику не перевищує встановлених контрольних і допустимих рівнів. За межами зовнішньої огорожі майданчика потужність еквівалентної дози гамма-випромінювання знаходиться на рівні природного фону, характерного для регіону розташування станції і складає  0,08-0,12 мкЗв/ч (8-12мкР/ч).
Для зменшення радіаційної дії по периметру майданчика ССВЯП і дотримання всіх вимог «Норм радіаційної безпеки України» для різних категорій персоналу станції і населення, зведено радіаційно-захисну споруду, яку актом робочої комісії від 30 грудня 2005 року прийнято в експлуатацію. Товщина стіни становить 30 см, висота 6 м.
З початку експлуатації комплексу ССВЯП контрольовані параметри знаходяться значно нижче допустимої межі безпечної експлуатації.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію