Діяльність

21.10.2005

Про ситуацію, що склалася навколо тендеру з будівництва СВЯП

НАЕК «Енергоатом» працює над вирішенням проблеми поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) блоків Южно-Української, Хмельницької та Рівненской АЕС. На Запорізькій АЕС успішно працює власне сховище ВЯП «сухого» типу. Нагадаємо, що проекти атомних станцій України з реакторами типу ВВЕР були виконані у 70-х роках минулого століття та не передбачали зберігання всього ВЯП, яке напрацьоване за проектний термін роботи АЕС, на проммайданчиках.

До сьогодні Україна змушена вивозити ВЯП з цих станцій в Росію, що здорожує собівартість електроенергії ДП НАЕК «Енергоатом». Тим більш, що наразі простежується тенденція зростання вартості вказаних послуг. Водночас, зауважимо, що ВЯП залишається енергетичною сировиною, яка в перспективі може бути використано в промисловості або вигідно реалізовано на світовому ринку.

Розв’язати ці проблеми,  а також вирішити питання поводження з високо-радіоактивними відходами, можна шляхом тимчасового (від 50 до 100 років) збереження ВЯП на теренах України. З цією метою, згідно з Національною енергетичною програмою України до 2010 року, НАЕК «Енергоатом» опікується питанням будівництва сховища ВЯП (СВЯП).

Витрати на створення централізованого СВЯП для збереження всього палива трьох працюючих АЕС – ЮУАЕС, ХАЕС та РАЕС (з урахуванням можливого продовження термінів експлуатації енергоблоків) становитимуть близько  400 млн. дол. США, при чому очікуваний економічний ефект (економія на вивезенні палива до Росії) складе близько 1,5 млрд. дол. США.

На сьогодні в Україні немає власної технології «сухого» збереження відпрацьованого палива та, відповідно, жодне з вітчизняних підприємств не має даних, необхідних для підготовки техніко-економічного обґрунтування інвестицій (ТЕОІ). Тому вибір безпечної та відповідної для України технології збереження ВЯП було виконано НАЕК «Енергоатом» на засадах оголошеного в липні 2003 року тендера.

 Торік у грудні тендерним комітетом, до складу якого увійшли представники Мінпаливенерго, ДКЯРУ, НКРЕ та  НАЕК «Енергоатом, було ретельно оцінено пропозиції учасників тендеру на створення «під ключ» (проектування, будівництво, введення в експлуатацію) пускового комплексу ЦСВЯП ВВЕР. Переможцем визнано корпорацію «НOLTEC INTERNATIONAL» (США).

За попередніми розрахунками, термін будівництва сховища становитиме три роки з часу прийняття органами державної влади рішення про розміщення (вибір майданчику) ЦСВЯП. Пусковий комплекс сховища за умовами тендеру включає 94 контейнери, необхідних для зберігання 2500 паливних зборок реакторів ВВЭР-1000 та 1080 зборок - реакторів ВВЭР-440. Це – майже 20% від загального обсягу відпрацьованого ядерного палива Хмельницької, Рівненської та Южно-Української АЕС (з урахуванням відпрацьованих зборок, які нині перебувають у басейнах витримки). Наступне розширення ЦСВЯП заплановано виконати без залучення іноземного партнера.

Технічну пропозицію, котру надала корпорація «НOLTEC INTERNATIONAL», було проаналізовано Державним науково-технічним центром ядерної та радіаційної безпеки, який зробив висновок, що: «використані рішення дозволять провести проектування та будівництво сховища з урахуванням діючих норм та правил, міжнародних принципів  безпеки ядерних установок».

Проте, не погоджуючись з результатами тендеру, ЗАТ “Укратоменергобуд” було подано в Господарський суд м. Києва позовну заяву до ДП НАЕК “Енергоатом” про визнання недійсним зазначеного рішення та з вимогою визнати переможцем консорціум на чолі з ЗАТ “Укратоменергобуд”.

Суд прийняв рішення про розгляд справи у закритому судовому засіданні, зважаючи на специфічну тему зазначеного тендера та прохання Корпорації “Holtec International” про збереження конфіденційності щодо представленої технічної документації (корпорація “Holtec International” була залучена до судового процесу в якості третьої особи).

За результатами судового процесу Господарським судом м. Києва 07.10.05 було оголошено резолютивну частину рішення по даній справі, відповідно до якої вимоги позивача було задоволено частково, а саме, - визнано недійсним рішення Компанії про визначення переможцем конкурсного відбору для створення СВЯП Корпорації “Holtec International”, в задоволенні інших позовних вимог ЗАТ “Укратоменергобуд” відмовлено*.

Апеляційна скарга буде підготовлена після отримання повного тексту судового рішення.

*Відповідно до положень ст. 85 ГПК України, зазначене рішення набирає законної сили тільки після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, а не оголошення резолютивної частини.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію