Діяльність

25.03.2008

У Славутичі відбулися громадські слухання щодо будівництва ЦСВЯП

22 березня у м. Славутич Київської області місцеві органи влади провели громадські слухання щодо будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП).

Як відомо, згідно з техніко-економічним обґрунтуванням інвестицій, розробленим Київським інститутом «Енергопроект» (КІЕП), оптимальним майданчиком для сховища відпрацьованого (опроміненого) ядерного палива (ВЯП) з Рівненської, Хмельницької та Южно-Української атомних електростанцій є майданчик біля заводу "Вектор", що розташований у Зоні відчуження.

У заході, що відбувся під головуванням міського голови Славутича Володимира Удовиченка, взяли участь представники Національної атомної енергогенеруючої компанії «Енергоатом», американської компанії Holtec International, представники Славутича, Іванківського і Поліського районів. Були присутні й екологічні організації: «Еко-клуб» (Рівне), Національний екологічний центр.

Під час слухань віце-президент «Енергоатома» Володимир Бронніков розповів про економічну та політичну доцільність спорудження Централізованого сховища ВЯП, а також про позитивний досвід експлуатації пристанційного сховища за аналогічною технологією на Запорізькій АЕС.

Пан Бронніков наголосив, що зараз лише Україна та Болгарія вивозять за свої межі ВЯП, яке є цінною стратегічною сировиною, котра у подальшому буде використовуватися в реакторах нового покоління. Відзначив економічний ефект, котрий складатиме майже півтора мільярди доларів. А також підкреслив, що пристанційні сховища не лише збільшать вартість проекту, але й не є доцільними з точки зору подальшого поводження з ВЯП.

У свою чергу технічний директор представництва Holtec International Олег Севастюк розповів про технологію будівництва та експлуатації сухого сховища відпрацьованого ядерного палива, екологічні та економічні аспекти реалізації проекту.

Полемізуючи із «зеленими», які виступили за будівництво локальних  сховищ ВЯП, експерт Центру ім. О. Разумкова Ольга Кошарна наголосила на доцільності проекту централізованого сховища з точки зору енергетичної безпеки України, уникнення монопольної залежності від Росії, а також на перспективах розвитку ядерної енергетики в Україні та світі, де ВЯП зберігається як цінний стратегічний матеріал для палива реакторів нового покоління.

Водночас мер Славутича Володимир Удовиченко підкреслив, що будівництво СВЯП стане поштовхом до реабілітації територій та розвиток міста атомників. Мер підтримав практично усі пропозиції, що висловила місцева громада, які буде внесено до резолюції громадських слухань. Серед них - будівництво у Славутичі нового дослідницького реактора, Медично-реабілітаційного центру, створення Інформаційного центру, де збиратиметься та зберігатиметься інформація щодо ЧАЕС та зони відчуження, який нагально необхідний державі. 

В цілому присутні підтримали проект ЦСВЯП, звернувши увагу на необхідність соціального розвитку та компенсації ризиків мешканців регіону.

За результатами громадських слухань найближчим часом буде підписано та оприлюднено резолюцію, до якої увійдуть усі пропозиції місцевих громад Іванківського, Поліського районів та міста Славутич.

Довідково:

До сьогодні Україна змушена вивозити ВЯП до Росії, що збільшує собівартість електроенергії НАЕК «Енергоатом». Крім того, простежується тенденція зростання вартості вказаних послуг. Водночас, ВЯП залишається на світовому ринку, енергетичною сировиною, яку в перспективі можна буде використати у промисловості або вигідно реалізувати.

На користь будівництва СВЯП свідчать і цифри. За прогнозними розрахунками, загальні витрати «Енергоатома» на оплату послуг спецпідприємств Російської Федерації з переробки усього ВЯП Южно-Української, Хмельницької і РівненськоїАЕС складуть понад $2 млрд. Водночас витрати на створення і експлуатацію протягом 100 років власного сховища складуть близько $520 мільйонів.

Розв’язати ці проблеми,  а також вирішити питання поводження з високорадіоактивними відходами можна шляхом тимчасового  – до прийняття рішення про подальше використання опроміненого палива (від 50 до 100 років) – зберігання ВЯП на теренах України. Для цього згідно з Національною енергетичною програмою України до 2010 року НАЕК «Енергоатом» опікується питанням будівництва сховища ВЯП (СВЯП).

На сьогодні в Україні немає власної технології «сухого» зберігання відпрацьованого палива та, відповідно, жодне з вітчизняних підприємств не володіє даними необхідними для підготовки техніко-економічних інженерних рішень. Тому вибір безпечної та відповідної для України технології збереження ВЯП було виконано НАЕК «Енергоатом» на засадах оголошеного в липні 2003 року тендера.

За попередніми розрахунками, термін будівництва сховища становитиме три роки з часу прийняття органами державної влади рішення про розміщення (вибір майданчику) СВЯП. Пусковий комплекс сховища, за умовами тендеру, включає 94 контейнери, необхідних для зберігання 2500 паливних збірок реакторів ВВЕР-1000 та 1080 збірок - реакторів ВВЕР-440. Це – майже 20 % від загального обсягу відпрацьованого ядерного палива Хмельницької, Рівненської та Южно-Української АЕС (з урахуванням відпрацьованих збірок, які нині перебувають у басейнах витримки).
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію