Діяльність

30.10.2018

Сховище майбутнього: Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ВІДЕО)

Сховище майбутнього: Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ВІДЕО)

Україна, експлуатуючи 15 енергоблоків АЕС, досі не вирішила проблему зі зберіганням відпрацьованого ядерного палива (ВЯП). Всі інші країни вирішили цю проблему – побудувавши сховища. Зараз Україна вивозить ВЯП з Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС до Росії на технологічну (тимчасову) витримку з наступною переробкою. Поява власного Сховища посилить енергетичну безпеку України та буде мати безпосередній вплив на її економіку. Введення в експлуатацію Централізованого сховища дозволить Україні економити щорічно понад $200 млн шляхом відмови від послуг радіохімічних комбінатів РФ та фактично завершить еру монопольної залежності від «Росатому» у сфері поводження з ВЯП.

ЦСВЯП – автономна ядерна установка, призначена для тривалого зберігання (100 років) ВЯП з діючих енергоблоків РАЕС, ХАЕС та ЮУАЕС. Для зберігання ВЯП використовуватиметься технологія поверхневого «сухого» зберігання із застосуванням двобар’єрної системи ізоляції ВЯП від навколишнього середовища, що забезпечується обладнанням спеціально спроектованих інженерних систем контейнерного типу.

Проектування, виготовлення та постачання спеціального технологічного устаткування для поводження з ВЯП – корпорація Holtec International (США). Генеральний підрядник з будівництва - компанія БК «УКРБУДМОНТАЖ». Постачання спеціального обладнання та систем зберігання ВЯП для ЦСВЯП здійснюється за контрактом з розробником технології та виробником обладнання – компанією Holtec International (передбачено 94 системи зберігання ВЯП). В цілому, проектна місткість ЦСВЯП складатиме 458 контейнерів HI-STORM, які зможуть вмістити у собі 16 529 відпрацьованих паливних збірок.

Місце реалізації та безпека проекту

Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних АЕС розміщується в Чорнобильській зоні відчуження (Київська обл., Іванківський р-н) відповідно до Закону України про ЦСВЯП (від 09.02.2012 № 4384).

В Чорнобильській зоні відчуження, в радіусі 30 км від сховища відсутні великі населені пункти. Найближче смт – Іванків - знаходиться на відстані понад 40 км. Вплив сховища на населення і довкілля не перевищуватиме встановлені норми. Зона потенційного впливу при будівництві та експлуатації ЦСВЯП, навіть при максимальній проектній та позапроектних аваріях, може охоплювати територію радіусом лише до 1 км від сховища.

В Європі аналогічні сховища, у тому числі, зведені з використанням технологій Holtec International, знаходяться на відстані лише кількох десятків кілометрів від найближчих великих населених пунктів, оскільки вони є надійними та безпечними промисловими об’єктами.

Технологія поводження з ВЯП, що використовуватиметься у Централізованому сховищі – референтна та відповідає сучасним вимогам вітчизняних та міжнародних норм та правил з безпеки.

Строки та проекти реалізації

9 листопада 2017 р. Початок основних будівельних робіт на майданчику ЦСВЯП:

 - ліцензування та сертифікація технології та устаткування;

 - виготовлення та постачання в Україну технологічного устаткування для завантаження та перевезення ВЯП.

січень 2018 р. Триває активна фаза робіт:

 - на будмайданчику працює 45 людей.

- виконується вертикальне планування будівельного майданчика до проектної позначки +138.8, з пошаровим ущільненням ґрунту;

 - облаштовується тимчасове містечко для будівельно-монтажних субпідрядних організацій - ЮТЕМ-Інжиніринг, «УкрЕнергоМонтаж», Укртрансбуд;

 - залиті фундаменти під «холодний» і «теплий» склади;

 - виконується монтаж тимчасової огорожі та облаштовується майданчик для бетонного заводу;

 - готові фундаменти для тимчасових контрольно-пропускних пунктів та комплектної трансформаторної підстанції;

 - виконано пристрій септиків для господарсько-побутової каналізації;

- виконуються роботи з прокладання тимчасового господарського питного водопроводу та технічного водопроводу;

 - ведуться роботи з прокладання дренажної канави;

 - облаштовуються тимчасові під’їзні шляхи;

 - фірма-підрядник «УкрЕнергоМонтаж» змонтувала 500 метрів залізничних колій до ЦСВЯП.

лютий 2018 р. Україна завершила пошук джерела фінансування проекту з будівництва ЦСВЯП - 14 лютого 2018 р. НАЕК «Енергоатом» і урядова американська Корпорація зарубіжних приватних інвестицій OPIC підписали угоду про страхування політичних ризиків на суму $250 млн. Енергоатом отримав один з найвищих кредитних рейтингів у світі: рейтингове агентство Moody's визначило рейтинг НАЕКу на рівні «Аа2».

березень 2018 р. Компанія Holtec International провела черговий етап заводських приймальних випробувань устаткування для ЦСВЯП – заводські приймальні випробування контейнерів HI-STAR і HI-TRAC та підйомних пристроїв для нього. Обладнання готове до відвантаження Замовнику.

Були завершені випробування першого багатоцільового контейнера БЦК-31 (для довгострокового зберігання відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР-1000) з пілотної партії.

липень 2018 р. Триває активна фаза будівельних робіт:

 - на будмайданчику працює понад 250 людей;

 - завершено роботи з вертикального планування майданчика до проектної позначки (для вирівнювання рельєфу по території перерозподілити понад 138 тисяч кубометрів ґрунту);

 - побудоване тимчасове будівельно-монтажне містечко для субпідрядних організацій;

 - закінчується прокладання всіх внутрішніх мереж і комунікацій;

 - заливаються котловани під будівлі та споруди ЦСВЯП;

 - розпочалось будівництво «вище нуля»;

 - забезпечується фіззахист території;

 - споруджуються масло збірники та майданчик для зберігання контейнерів та вузол перевантаження;

 - збудовані два «холодних» та «теплий» склади;

 - встановлена огорожа об'єкта та облаштовано майданчик для бетонного заводу;

 - встановлені тимчасові контрольно-пропускні пункти та комплектна трансформаторна підстанція;

 - обладнано пристрій септиків для господарсько-побутової каналізації;

 - прокладені тимчасовий господарський питний і технічний водоводи, дренажна канава;

 - облаштовано тимчасові під’їзні шляхи;

 - прокладання залізничних колій (сумарно близько 80 км) виконується за графіком;

 - перший комплект обладнання Holtec International для ЦСВЯП (установка перезавантажувального контейнера) прибув на будівельний майданчик сховища;

 - Енергоатом у повному об’ємі продовжує виконувати модифікації на ядерних установках: завершені всі тендерні процедури та законтрактовано основний обсяг обладнання, яке необхідне для модернізації трьох атомних електростанцій.

жовтень 2018 р. Триває активна фаза будівельних робіт:

 - компанія Holtec International виготовила три контейнери МЦК-31, контейнер МЦК-85, контейнер HI-TRAC, два контейнери HI-STАR, чотири контейнери HI-STОRМ. Обладнання готове до відвантаження Замовнику;

 - змонтовано вузол перевантаження контейнерів;

 - отримано 31 найменування допоміжного устаткування;

 - за об’єктом будівництва «Під’їзна залізнична колія до ЦСВЯП» (сумарно близько 80 км) роботи виконуються за графіком;

 - збудовано майданчик зберігання контейнерів;

 - змонтовані споруди дощових стічних вод;

 - виконуються роботи з підготовки котлованів, монолітних фундаментів, зведення стін та перекриттів, внутрішні оздоблювальні роботи;

 - змонтовані протипожежні резервуари (4 шт.);

 - триває будівництво адміністративних будівель, споруд технічного обслуговування зі складом, будівель прийомки, споруд охорони та будівлі гаражу;

 - завершені всі роботи трубопроводів зовнішніх мереж водопроводу та каналізації;

 - встановлена огорожа та внутрішньомайданчикові дороги;

 - заливається фундамент для будівлі посту контролю АСКРО;

 - змонтоване зовнішнє освітлення ЦСВЯП.

у 2018 році має завершитись будівництво під'їзної залізничної колії, яка буде прийнята в експлуатацію; відбутись постачання в Україну пілотних систем зберігання ВЯП (перші - чотири пілотні системи зберігання ВЯП від компанії Holtec International).

у 2019 році заплановано завершення основних будівельних робіт та індивідуальні випробування; комплексні випробування, прийняття ЦСВЯП в експлуатацію; встановлення пілотних систем зберігання з ВЯП на майданчику ЦСВЯП. прийняття ЦСВЯП в дослідно-промислову експлуатацію;

Термін введення в експлуатацію 1-го пускового комплексу – 2019 рік.

2020 – 2022 рр. прийняття ЦСВЯП у промислову експлуатацію; встановлення систем зберігання ВЯП на майданчику ЦСВЯП; впровадження виробництва в Україні систем зберігання ВЯП.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію