Діяльність

16.05.2011

Громадські слухання щодо спорудження 3-го та 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС у містах Острог та Нетішин

 

12 травня  2011 року в містах Острог Рівненської області та Нетішин Хмельницької області були проведені громадські слухання щодо спорудження енергоблоків №3 та №4 на ХАЕС.

У слуханнях мали можливість взяти участь всі бажаючі. В місті Острог було зареєстровано 342 людини.

Найбільшу зацікавленість у перспективах спорудження енергоблоків виказали жителі міста-супутника, кількість зареєстрованих на громадських слуханнях у м. Нетішині склала 860 чоловік.

Інформацію про процес консультацій з громадськістю з питань спорудження енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС довів до присутніх директор Державного науково-інженерного центру систем контролю і аварійного реагування  (ДНІЦ СКАР) Людвиг Литвинський, який детально зупинився на законодавчій частині даного питання.

З доповіддю  щодо техніко-економічного обгрунтування спорудження енергоблоків №3 та №4 Хмельницької АЕС у м. Острог виступив начальник цеху радіаційної безпеки Валентин Костенко та у м. Нетішин заступник генерального директора з капітального будівництва Олег Рахлінський.

В енергетичній Стратегії України, частка АЕС на період до 2030 р. має становити біля половини всього виробництва електроенергії в Україні. Виходячи з можливостей існуючих майданчиків, будівництво перших двох нових ядерних енергоблоків у Cтратегії передбачено на майданчику   Хмельницької АЕС.

Відповідно до вимог нормативних документів України та міжнародних  нормативних документів, майданчик вважається придатним для розміщення АЕС, якщо доведена можливість забезпечення її безпечної експлуатації у всіх режимах, включаючи аварійні ситуації та аварії з урахуванням характерних для цього майданчика факторів, у тому числі: стану ґрунтів і підземних вод; природних явищ та подій; зовнішніх подій, пов’язаних з діяльністю людини; існуючих та перспективних екологічних і демографічних характеристик регіону розміщення АЕС; умов зберігання та транспортування свіжого і відпрацьованого ядерного палива (ВЯП), а також радіоактивних відходів (РАВ); можливість реалізації захисних заходів на випадок важких аварій.

За впливами зовнішніх факторів техногенного характеру на  безпеку – майданчик відповідає усім вимогам. За екологічними умовами майданчик відповідає вимогам, викладеним у нормативних документах. Зокрема, на підставі результатів проведених ЛьвівОРГРЕС досліджень водойми-охолоджувача (ВО) та виконаного Харківським інститутом УкрНДЕП математичного моделювання  процесів у ВО при роботі 4-х енергоблоків, сформульовано рекомендації з покращення охолоджувальної здатності ВО для забезпечення сталої роботи АЕС на номінальній потужності чотирьох енергоблоків ВВЕР-1000.

Планований проектний термін експлуатації енергоблоків №3,4 ХАЕС становить 50 років і підлягає уточненню на стадії «проект».

Реакторна установка В-392 має цілу низку удосконалень, внесених у її конструкцію на основі аналізу досвіду експлуатації та рекомендацій МАГАТЕ для діючих АЕС з ВВЕР-1000.

У проекті В-392 реалізовано, як сучасні аналоги систем безпеки реакторної установки В-320, так і нові додаткові системи безпеки пасивного принципу дії: система швидкого введення бору  призначена для функціонування в аварійних ситуаціях з відмовою аварійного захисту;  система пасивного відведення тепловиділень призначена для тривалого відводу залишкового тепловиділення від активної зони реактора при запроектних аваріях з втратою всіх джерел електропостачання змінного струму, як при щільному першому контурі, так і при виникненні протікання у першому або в другому контурі;  додаткова система пасивного заливу активної зони призначена для пасивної подачі розчину борної кислоти до активної зони реактора з метою тривалого охолодження палива при аваріях з втратою теплоносія першого контуру, що супроводжуються відмовою активних систем безпеки; системи подвійної герметичної оболонки гарантовано забезпечують не перевищення норм виходу радіоактивних речовин в навколишнє середовище.

В обговоренні питань спорудження ХАЕС-3,4 та  впливів на навколишнє природне, соціальне та техногенне середовище брали участь провідні фахівці Хмельницької атомної станції, представники Державного науково – інженерного центру систем контролю та аварійного реагування, ВП «Атомпроектінжиніринг» та Київського науково–дослідного та проектно–конструкторського інституту «Енергопроект».

Багато питань стосувалося пільг та преференцій, які має отримати громада від будівництва Х-3,Х-4. Зокрема можлива наявність робочих місць, задіяння місцевих трудових ресурсів, тарифні знижки тощо. Не одноразово фахівці поверталися до техніко-економічного обґрунтування спорудження енергоблоків №3,4 Хмельницької АЕС, включаючи оцінку впливів на навколишнє середовище, наголошуючи, що  вже сьогодні у відновлювальних та консерваційних роботах задіяні місцеві будівельники та монтажники.

Надано також роз’яснення щодо технічних характеристик нового реактора, його безпеки, наявності водних ресурсів для охолодження чотирьох енергоблоків, можливості застосування будівельних конструкцій для нового реактора тощо.

Учасники громадських слухань в м. Острозі, вирішили доопрацювати звернення до депутатів Острозької міської ради протягом десяти днів, зібравши відповідні пропозиції та оприлюднити в засобах масової інформації.

В м. Нетішині було прийнято звернення до депутатів міської ради, в якому викладено ряд пропозицій громади щодо соціально – економічного розвитку міста.

Остаточне рішення про погодження розміщення ядерного об'єкту буде винесено на розгляд депутатів Нетішинської та Острозької міських рад, з урахуванням думки громади, висловленої під час проведення громадських слухань.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію