Діяльність

25.01.2008

Міністерство палива та енергетики доручило прискорити будівництво третього гідроагрегату Ташлицької ГАЕС та підготовку до вибору реактора для 3-го та 4-го енергоблоків ХАЕС

На необхідності прискорення реалізації планів розвитку ядерної енергетики, затверджених  «Енергетичною стратегією України на період до 2030 року», наголосив Міністр палива та енергетики України Юрій Продан в ході наради, що відбулась в Міністерстві сьогодні, 25 січня. В нараді також взяли участь заступник міністра палива та енергетики Юрій Недашковський, президент НАЕК «Енергоатом» Юрій Коврижкін, представники департаменту ядерної енергетики та промисловості Міністерства та «Енергоатома».

Зокрема, міністр дав доручення НАЕК «Енергоатом» прискорити підготовчі роботи, що передують проведенню конкурсу з вибору типу реакторної установки та підготовки ТЕО для добудови 3-го та 4-го ядерних енергоблоків Хмельницької АЕС. Наразі фахівцями «Енергоатома» вже підготовлені конкурсні критерії для вибору типу реактора.

Зведення енергоблоків Х3/Х4 було розпочато у 1987 та 1988 роках, але вже у 1990 було припинено через мораторій на будівництво в Україні ядерних об’єктів.  У 2005-06 роках відбулась оцінка наявних конструкцій та було вирішено, згідно зі стратегією розвитку ПЕК до 2030 року, продовжувати будівництво енергоблоків. Документ передбачає введення в експлуатацію Х3/Х4 до 2016 року.

Щодо будівництва 3-го гідроагрегату Ташлицької гідроакумулюючої електростанції фахівці НАЕК «Енергоатом» доповіли Міністру про можливість введення його в експлуатацію у 2009 році. Складність робіт обумовлена необхідністю створення верхового водоймища для ТГАЕС з більшою потужністю та будівництво додаткових бризкальних басейнів для енергоблоків Южно-Української АЕС. Необхідне фінансування проекту – 260 млн. грн. у 2008 році та 360 млн. грн.. у 2009 році.

Довідково: Ташлицька ГАЕС – третя складова Южно-Українського енергокомплексу. Він об'єднує потужну Южно-Українську АЕС, традиційну Олександрівську ГЕС на річці Південний Буг і високоманеврену Ташлицьку ГАЕС. Перший агрегат гідроакумулюючої станції введено в експлуатацію наприкінці 2006 року, другий видав перші кіловати в енергосистему України 21 липня 2007 р.

Агрегати №1 і №2 складають перший пусковий комплекс ГАЕС. Загалом проектом передбачається експлуатація 6 гідроагрегатів.

Спорудження Ташлицької ГАЕС розпочато у 1981 році.

У зв'язку зі зміною підходів, проведенням додаткових екологічних експертиз, проект Ташлицької ГАЕС зазнав істотних змін. Сучасний його варіант пройшов всі передбачені законодавством України експертизи і його затверджено урядом країни. У квітні-травні 2007 року Українським науково-дослідним інститутом екологічних проблем проведено екологічний аудит першої черги станції. Ініціатором його проведення виступила компанія «Енергоатом». Загалом за результатами аудиту визнано ефективність і достатність природоохоронних заходів, що проводяться під час будівництва та експлуатації ТГАЕС, а також системи екологічного менеджменту об'єкту. Як висновок відзначено, що спорудження та експлуатація Ташлицької ГАЕС здійснюється з дотриманням чинного природоохоронного законодавства.

У технологічній схемі ТГАЕС використовуються гідроагрегати, яким водночас властиві функції високооборотних гідротурбін та потужних насосів. Принцип їх роботи полягає у перекачуванні води з водоймища, яке знаходиться на верхньому рівні, у водоймище нижнього рівня. Такий режим роботи служить для виробництва дефіцитної електроенергії у пікові години. У періоди провалів в енергосистемі, коли мережі потрібні додаткові споживачі електроенергії, гідроагрегати ТГАЕС використовуються для закачування води з нижнього водоймища у верхнє (насосний режим).
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію