Діяльність

22.07.2016

Сучасний стан добудови Х-3/Х-4 на проммайданчику Хмельницької АЕС

Необхідність введення додаткових енергогенеруючих потужностей на майданчику ХАЕС визначена "Національною Енергетичною програмою розвитку енергетики до 2010 року", затвердженої Верховною Радою України 15.05.96, як першочергове завдання після введення в експлуатацію енергоблока №2 Хмельницької АЕС та №4 Рівненської АЕС. Розділом ІV "Енергетічної стратегії України на період до 2030 року" передбачено ввести в експлуатацію енергоблоки №3, 4 ХАЕС. З метою реалізації цих завдань, Кабміном України видано ряд розпоряджень і постанов.

Обстеження технічного стану будівельних конструкцій будівель і споруд енергоблоків №3, 4 Хмельницької АЕС виконувалося ПАТ КІЕП на енергоблоці №3 в період з - 15.04.2006 по 29.12.2006, на блоці №4 - з 15.04.2006 по 29.12.2007.
Були обстежені всі доступні будівлі, споруди і конструкції.

За результатами обстеження  будівельних конструкцій будівель і споруд не виявлено значних дефектів, а при обстеженні металевих і залізобетонних конструкцій встановлено, що всі виявлені незначні дефекти усуваються шляхом виконання ремонтно-відновлювальних робіт, а в деяких випадках заміною окремих конструкцій. З 2008 по 2013 року згідно договорів на енергоблоці №3 виконано близько 80% ремонтно-відновлювальних робіт. На енергоблоці №4 ремонтно-відновлювальні роботи не виконувалися.

Згідно з дослідженнями і розрахунками, існуючий ставок-охолоджувач має можливість забезпечити навантаження 3000 ÷ 3240 МВт без розробки будь-яких додаткових заходів. Для забезпечення потужності 4000 МВт необхідно звести струменеспрямовуючу дамбу довжиною 1300 м в ложі ставка-охолоджувача, що є найбільш економічним варіантом як по капітальних, так і за експлуатаційними витратами.

У 1987-1997 роках на Хмельницьку АЕС було поставлено значну кількість обладнання для її будівництва. Фахівцями ВП ХАЕС розроблені програми обстеження та виконано консервацію обладнання встановленого на енергоблоках №3, №4 ВП ХАЕС, а також обладнання, яке знаходиться на складах. За результатами проведеного обстеження, складено акти, переліки обладнання, яке може бути інтегровано в новий проект будівництва енергоблоків №3, 4 ХАЕС, а також обладнання яке може бути використане для комплектації допоміжних і тимчасових систем при будівництві енергоблоків №3, 4.  

ПАТ КІЕП розробив техніко-економічне обґрунтовування (ТЕО) енергоблоків №3, 4 ХАЕС, документ пройшов державну експертизу і був схвалений розпорядженням КМУ №498-р від 04 липня 2012 року. В зв'язку з денонсацією міжурядової угоди між Україною та Росією про співпрацю в реалізації ядерних проектів рішенням ВР України від 16 вересня 2015 року №697-VIII, відмінена дія ЗУ від 06 вересня 2012 року №5217-VI «Об реализации проектирования и строительстве …».

На сьогоднішній день ПАТ КІЕП виконує коригування ТЕО в зв’язку з застосуванням в проекті будівництва ВП ХАЕС РУ ВВЕР-1000 «SKODA JS» з реалізацією всіх заходів з підвищення безпеки.

Розробку вихідних даних для коригування ТЕО будівництва 3-го і 4-го блоків Хмельницької АЕС щодо технічних характеристик, конструкції і показників надійності реакторної установки ВВЕР-1000 Skoda JS і проектних рішень стосовно систем безпеки здійснить UJV Rez a. s. (Чехія). UJV Rez також оцінить рівень безпеки енергоблоку для режимів нормальної експлуатації, проектних і важких аварій. Розроблені дані чеська компанія має надати до листопада 2016 року. Нові блоки під назвою ВВЕР-1000 Skoda JS будуть мати термін експлуатації 50 років. Основним паливом для енергоблоків ВВЕР-1000 Skoda JS ТВС компанії передбачаються Westinghouse, альтернативним - ТВС ВАТ «ТВЕЛ» (РФ).

Узгодження корегованого ТЕО дозволить Кабінету міністрів України прийняти остаточне рішення та затвердити нові законодавчі акти щодо розміщення, проектування та будівництва третього і четвертого енергоблоків ВП ХАЕС.

На даний час на Хмельницькій АЕС узгоджені технічні вимоги щодо виконання об’єму робіт по додатковому обстеженню будівельних конструкцій.

При спорудженні об'єктів атомної енергетики, в тому числі енергоблоків №3, 4 ВП ХАЕС, як першочергових, в програмі розвитку галузі передбачається максимальне залучення українських виробників обладнання.

Будівництво енергоблоків №3, 4 на майданчику Хмельницької АЕС має ряд переваг в порівнянні з іншими майданчиками будівництва нових ядерних потужностей:
відсутність необхідності відчуження земель, оскільки проммайданчик ВП ХАЕС вже має периметр з розрахунку на чотири енергоблоки; для майданчика проведені додаткові дослідження по обґрунтуванню можливості розширення АЕС виходячи з наявності можливих обмежуючих факторів (водні ресурси, сейсмічні характеристики, і т.д.).

При будівництві АЕС в складі діючих енергоблоків №1 і 2 була спочатку створена інфраструктура, розрахована  на енергоблоки №3 та №4 аналогічної потужності. Будівельна готовність енергоблоку №3 становить 75%, №4 - 28%;
в наявності є: обладнання РУ (85%), теплообмінники (72%), обладнання бакового господарства (80%), фільтра (69%), деаератора (100%), значна кількість насосної продукції, трубних частин і технологічної арматури.

Існуючу робочу документацію необхідно привести до діючих на нинішній момент в Україні нормативно-технічним вимогам. Це потребує набагато менших витрат, ніж розробка нової проектної документації. Використання наявної робочої документації істотно скоротить час розробки та зменшить вартість проектних робіт; проведена модернізація ВРП-750кВ, розрахована для експлуатації енергоблоків №3, 4; в зв'язку з модернізацією ліній електропередач 750кВ на ХАЕС буде можливість видавати повну потужність 4-х енергоблоків. Крім того, планується модернізація місцевих ліній електропередач, що в свою чергу дозволить збільшити споживання електроенергії високої якості,  її безперебійну передачу і розподіл по надійних мережах.

Завершення будівництва енергоблоків №3,4 ВП ХАЕС вимагає найменших витрат в порівнянні з будь-якими іншими варіантами введення в експлуатацію 2000 МВт додатково встановленої потужності; створяться додаткові робочі місця для населення як в період продовження будівництва АЕС, так і в період її експлуатації.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію