Діяльність

03.11.2015

Брифінг президента Енергоатома Юрія Недашковського в Брюссельському прес-клубі

Брифінг президента Енергоатома Юрія Недашковського в Брюссельському прес-клубі

29 жовтня 2015 року

Ю.Недашковський: Я хотів би від імені Компанії «Енергоатом» подякувати журналістам, які зацікавились сьогоднішнім нашим запрошенням. Кілька слів про нашу Компанію і про рік, який минув з моменту відкриття офісу в Брюсселі. Більш детальну інформацію ви зможете отримати із буклетів, що роздано. Енергоатом – це державна ядерна компанія, яка експлуатує 15 ядерних енергоблоків. Ми виробляємо 60% електроенергії, яка споживається в Україні. Наша Компанія виконує наразі дуже потужну програму модернізації та реконструкції. І ця програма співфінансується Европейським Співтовариством, Євратомом і Європейським Банком реконструкції і розвитку. Ви знаєте, що Україна підписала Угоду про Асоціацію з Європейським Союзом. Наша Компанія давно обрала європейський вектор свого розвитку. І нарешті, минулого року ми відкрили наше представництво в Брюсселі, в центрі Європи. Я хотів би поділитися з вами своїми відчуттями, своїми враженнями від того як за цей рік функціонував наш офіс.

Ми підписали контракт з компанією Westinghouse стосовно розширення постачання ядерного палива на українські атомні електростанції. І сьогодні ми єдина Компанія у світі, яка експлуатує реактори ВВЕР, і має два джерела постачання ядерного палива. Ми залюбки поділимося своїм досвідом з європейськими компаніями, які експлуатують реактори ВВЕР.

Також підписано низку документів з американською компанією Holtec International стосовно спорудження в Україні Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Зокрема, трьохсторонній меморандум із залученням українського виробника турбінного обладнання, компанії «Турбоатом», яка широко відома у виробництві турбін не лише в Україні, а й в світі.

Ми підписали контракт з французькою компанією Areva на постачання ядерних матеріалів для палива, що виготовляється компанією Westinghouse, а також Меморандум щодо подальшого розвитку програми модернізації українських АЕС. З бельгійською компанією Transnubel підписано меморандум щодо транспортування ядерних матеріалів для потреб українських АЕС.

Я вже згадав про програми модернізації, які ми виконуємо, і ми потребуємо впровадження в Україні найновітніших технологій і найновітнішого обладнання. Але є й інша сторона нашої діяльності. Ми зараз готуємося до заходів, які дозволять Енергоатому здійснювати потужний експорт електричної енергії до Європи. Цей проект називається «Енергетичний міст «Україна - Європейський Союз». Цей проект схвалений Урядом України. Ми реалізуємо його спільно з польською компанією Polenergia. Після завершення брифінгу ми зустрічаємось із керівниками Polenergia, щоб намітити подальші кроки розвитку цього проекту. Цей проект дозволить не тільки забезпечити постачання чистої від вуглецевих викидів електричної енергії до Європи з боку України, але й дозволить забезпечити перетоки електричної енергії між північною і південною частинами Європи (мається на увазі Східна частина Європи). Я міг би ще довго розповідати про наше співробітництво із західними партнерами, але хотів би присвятити більше часу, щоб ви могли поставити питання, які вас цікавлять.

- Розкажіть, будь ласка, щонайперше, про експорт електроенергії. Скільки часу він вже працює, якої інфраструктури та інвестицій він потребує?

- Відповідаючи на це запитання, я б хотів зупинитися на передумовах та історії проекту експорту. У часи Радянського союзу Україна експортувала до Східної Європи приблизно 30 млрд кВт-г щорічно. Після розвалу Радянського Союзу Східна Європа від’єдналася від електромережі країн Радянського Союзу. І тільки на початку 2000-х років вдалося частково поновити експорт електричної енергії з України до Європи. Цей експорт і зараз здійснюється з так званого Бурштинського енергоострову. Тобто кілька блоків теплових електростанцій від’єднані від об’єднаної енергетичної системи України і працюють в паралельному режимі з європейською системою ENTSO-E.

Проект «Енергетичний міст «Україна - Європейський Союз», про який я згадував, передбачає наступне: один атомний енергоблок на Хмельницькій атомній електростанції буде від’єднано від енергетичної системи України та розвернуто на Європу. Крім того, планується поновити роботу лінії електропередач, яка існувала ще за радянських часів між Україною і Польщею, з польської сторони ця лінія веде на підстанцію Жешув. Я згадував про польську компанію Polenergia – саме вона займатиметься цими питаннями. Такий довгостроковий контракт на постачання електричної енергії стане фінансовим інструментом для добудови ще двох ядерних енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Таким чином, step-by-step буде розширятися постачання електроенергії з України в Європу.

- Сьогодні у Києві відбудеться суд у справі, де ваша компанія подала позов проти неурядових організацій, котрі виступають проти продовження термінів експлуатації українських АЕС і проти громадських слухань. І сьогодні буде рішення суду. Прокоментуйте будь-ласка цю ситуацію…

- Мова йде про той позов, котрий наша Компанія подала проти Національного екологічного центра України. Дуже вдячний за це запитання, оскільки дуже багато спекуляцій є саме на цю тему. Я дуже вдячний за можливість напряму розказати, як усе насправді виглядає, а не так як це подають псевдо екологічні організації. Ми подали позов до суду з лише однією вимогою – спростувати неправдиву інформацію і розмістити правдиву інформацію, яку подав Енергоатом.

- Яка інформація є неправдивою?

- Неправдива інформація полягає в тому, що нібито регулюючий орган України Держатомрегулювання зупинив другий енергоблок Южно-Української АЕС через те, що він не відповідає вимогам безпеки. Ця інформація повністю не відповідає дійсності, і Держатомрегулювання України також її заперечує. На сьогодні другий енергоблок Южно-Української атомної станції, виходячи з обсягу виконаних на ньому модернізаційних робіт, є найбільш безпечним блоком в Україні. І це також підтверджує Держатомрегулювання.

Єдиною причиною зупинки цього енергоблоку було те, що він став на тривалий планово-попереджувальний ремонт. Зауважу, це була не аварійна зупинка, а згідно запланованого графіку ремонтних робіт. Крім того, у блока сплинув термін експлуатації, визначений у ліцензії на експлуатацію. І на цьому енергоблоці зараз виконується необхідний комплекс заходів для продовження терміну експлуатації.

- Чи повинні проводитися консультації з громадськістю з приводу питання продовження роботи блоків?

- У нас по законодавству і по ініціативі Енергоатома було проведено цілу низку консультацій з громадськістю. І у всіх цих консультаціях брав участь НЕЦУ, який і розмістив цю недостовірну інформацію. За нашим національним законодавством потрібен буде ще один виток консультацій з громадськістю. Але його вже буде проводити національний регулюючий орган Держатомрегулювання.

- Тобто, частина консультацій вже пройшла, а частина ще відбудеться?

- Навесні були консультації, які проводив Енергоатом. А восени буде проводити консультацію Держатомрегулювання.

- Ви розповідаєте абсолютно іншу історію, аніж та, що була змальована у ЗМІ.

- Саме тому я вам дуже вдячний за це запитання. Два тижні тому я зустрічався в офісі Енергоатома з депутатом Європарламенту пані Ребеккою Гармс. Вона поставила мені те саме запитання. Я їй розповів набагато більше, ніж вам. Ми дві години спілкувалися на цю тему. Після цього вона сказала, що повністю задоволена коментарями, які почула від мене. Але ввечері того ж  дня дала інтерв’ю, в якому повністю проігнорувала нашу позицію, наш діалог. Я не хочу коментувати цей факт, нехай залишається на її совісті. Я відповів пані Гармс на всі питання, дав ту саму інформацію, що звучить зараз, тільки трохи ширше -  ми говорили про постфукусімські заходи, про стрес-тести… І я запропонував їй під час цього візиту до Брюсселя зібрати усіх європейських екологів та «зелених», хто забажає, щоб я зміг відповісти на всі їхні питання. Я тут, але поки що ці питання мені ніхто не задає крім вас, журналіста.

- Стосовно енергомоста. Як ставиться євроспільнота до того, що ви скорочуєте експорт електроенергії в Європу? Минулого тижня скоротився експорт з Бурштина. Чи буде ситуація змінюватись? Як ви зможете збільшити об’єм експорту електроенергії та отримати фінансування?

- Дякую за запитання. Дійсно, зараз експорт електроенергії зменшується, і це пов’язано із подіями на Сході. Дуже багато зруйновано інфраструктури внаслідок військових дій, зброя РФ зруйнувала багато теплових електростанцій, основні вугільні шахти залишились на території, яка контролюється бойовиками. Відсутність вугілля в достатньому обсязі, пошкодження інфраструктури та зменшення виробітку електроенергії вугільними електростанціями призвели до зменшення виробництва електроенергії в Україні та, відповідно, експорту. Оскільки зараз експортується виключно електрична енергія, вироблена ТЕС. Але ми дивимося у майбутнє. Впровадження проекту «Енергетичний міст «Україна-Євросоюз» дасть можливість вивести потужність 1 млн кіловат атомної електроенергії на експорт у Євросоюз. Під цю технічну можливість буде заключений довгостроковий – щонайменше 20-річний – контракт. У нас є домовленість з всесвітньо відомим банком Barclays,  ми отримаємо кошти на добудову двох блоків на ХАЕС. В результаті матимемо таку арифметику – мінус 1 (орієнтований на Європу), дає плюс 2 (енергоблоки для України). Тобто, один проект містить відразу три напрямки. Перший –  технічний експорт електроенергії, другий – фінансові інструменти, третій – створення нових енергогенеруючих потужностей. Всі ці речі концептуально викладені у відповідному розпорядженні Кабміну, яка затверджує цей проект. Звісно, технічно експорт розпочне свою дію не зараз, у той час, коли Україна відчуває дефіцит електроенергії. Цей проект має термін реалізації 3-4 роки.

- Цей контракт на закупку відповідає європейському енергетичному законодавству?

- Це четвертий напрямок, про який я забув зазначити. Ми зараз зустрічаємося з Polenergia і будемо обговорювати юридичні аспекти. Мене менше турбує європейське законодавство. Воно дуже забюрократизоване, але зрозуміле. І це завдання наших польських колег. Можливо, це виглядає дивно, але в Україні реалізувати юридичну частину в рамках діючого законодавства значно складніше. І це вже завдання Енергоатому.

- Наскільки потужне російське лоббі в атомній енергетиці в Україні?

- Мені здається, я відповів на це питання у своїй попередній промові. Що стосується джерел постачання ядерного палива, ми їх диверсифікували. У нас зараз два постачальника ядерного палива, і нашим колегам зі Східної Європи, що експлуатують реактори ВВЕР-440 і ВВЕР-1000, доведеться у перспективі пройти цей шлях. Нехай звертаються до нас, ми поділимося досвідом.

Щодо заднього фронту ядерно-паливного циклу - відпрацьованого ядерного палива. В цьому питанні  ми досі залежні від РФ, але переконаний, що нарешті ми реалізуємо проект з американською компанією Holtec International по спорудженню Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Дуже приємно, що до нашої команди приєдналося українське підприємство «Турбоатом». По суті, ми розпочали процес ліцензування американської технології, а Турбоатом підключиться на етапі початку процесу передачі цієї технології в Україну, аби ми мали змогу самотужки виготовляти контейнери. Більше жодного обладнання чи послуг ми у РФ не закуповуємо.

Що стосується російського лоббі, воно звичайно в Україні є, і вплив його також достатньо потужний, але це вже наше щоденне завдання, щоби його звести до мінімуму. Судячи з тих проектів, які реалізує Енергоатом, нам це досить впевнено вдається.

- Що стосується Westinghouse, є один реактор, на якому використовується їх паливо. Ви зачепили запитання про країни Європи, які використовують таке паливо. Яку користь вони отримають від українського досвіду?

- Дійсно, зараз модернізоване паливо виробництва Westinghouse використовується лише на енергоблоці №3 ЮУАЕС, але з наступного року ми маємо наміри все більше розширяти використання цього палива. Для цього потрібно, аби це модернізоване ядерне паливо допрацювало на третьому енергоблоці ЮУАЕС до лютого наступного року, і після цього ми повинні виконати ряд його обстежень та тестових випробувань. Лише після чого наш регулюючий орган зможе дати нам дозвіл на розширення експлуатації цього палива.

Що стосується обміну досвіду з нашими колегами, ви знаєте, що паливо виробництва РФ використовується в Угорщині, Болгарії, Чехії, Словаччині, Фінляндії та інших країнах. Їм той шлях з ліцензування палива другого виробника, який пройшла Україна, ще належить пройти. А цей шлях – важкий, ми розпочали його ще у 2000 році. Це був шлях крізь терни до зірок. Ще нещодавно ми замислювалися, чи проглядаються нарешті ці зірки? Але сьогодні я впевнений – незабаром ми їх дістанемось. Наш досвід дасть відповідь щонайменше на два питання: це енергетична безпека і незалежність (а це вимоги європейського енергетичного законодавства), та економічна конкуренція, що має свої безперечні переваги.

- Де виробляють паливо Westinghouse?

- Для України його виробляють на шведському заводі у місті Вестерос.

- Коли ми говоримо про Україну та її потребу в інвестиціях, питання корупції спливає на поверхню. Ви говорили, що робота Енергоатому побудована так, що корупційні дії повністю неможливі. Розкажіть про це детальніше.

Юрій Недашковський: Не лише для Енергоатому, а й для всієї України питання подолання корупції є надзвичайно важливим. Ми ж частина України, хоча ми вже стали маленькою частиною Європи, відкривши представництво в Брюсселі. Ми боремося з корупцією протягом двох років, і не тільки на виконання законодавства України, але і з власної ініціативи. Я глибоко переконаний, що без подолання таких явищ, як корупція, ми не матимемо перспективи. На нашій сьогоднішній зустрічі я представляв Олега Поліщука, який очолює цей напрямок роботи в Енергоатомі. Я хочу, щоби він сказав кілька слів про основні документи, які ми прийняли за останні два роки, та основні напрямки роботи.

Олег Поліщук: В даному питанні наше підприємство є першим серед державних, яке впроваджує нові антикорупційні стандарти на системному рівні. У нас створено потужну внутрішню антикорупційну службу на зразок комплаєнс-служб європейських компаній, і така служба є єдиною серед усіх держкомпаній України. Ми першими прийняли і запровадили антикорупційну програму, ми першими прийняли комплаєнс-політику і впроваджуємо її на усіх рівнях функціонування нашого підприємства. Ми дуже тісно співпрацюємо із правоохоронною системою нашої держави, хоч і до них є питання з цієї проблеми. На сьогодні Енергоатом виявляє корупційні явища, усуває їх, і ми звільняємо всіх людей, які були причетними до таких дій.

Юрій Недашковський: Я хочу доповнити. Таке явище як корупція не можна подолати лише силовими заходами. Ми повинні звузити поле для корупції, унеможливити її, в тому числі і за рахунок корпоративних заходів та вдосконалення наших процедур. Ми повинні вдосконалити в першу чергу закупівельні процедури. Зараз ми замовили антикорупційний аудит для Енергоатому у відомої міжнародної  компанії Transparency International, і отримали вже перші результати. Виявлені процедури, які потребують вдосконалення, оскільки вони містять можливість для корупційних проявів. Скоро вся Україна буде на нас косо дивитися, оскільки ми випереджуємо в цьому питанні інші державні компанії. Я розумію, наскільки це складний процес, беручи до уваги те, що є дуже багато традиційних постачальників для Енергоатома. Мені було дуже приємно під час зустрічі з «однокласниками» - людьми, з якими я починав 35 років тому працювати в енергетиці, по секрету почути, що проблем і безпорядків в Енергоатомі надзвичайно багато, але хоч гроші вже ніхто не вимагає.

Олег Поліщук: Долання корупції передбачає не тільки вибудовування прозорих і зрозумілих правил, це в першу чергу зміна свідомості. Те, над чим ми працюємо в першу чергу. Це певний внесок Енергоатому у розвиток громадянського суспільства.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію