31.01.2018

Радіоактивні відходи з РАЕС досліджуватимуть на ЧАЕС

Cклад радіоактивних відходів (РАВ) Рівненської АЕС буде досліджуватись на Чорнобильській АЕС. Ці дослідження стануть першим етапом в процесі звільнення сховищ РАЕС від накопичених контейнерів із соле-бітумною сумішшю, так званим компаундом.

Енергетичною стратегією України на період до 2030 року відзначається, що безпечне поводження з РАВ є одним із найважливіших факторів сталого розвитку ядерної енергетики держави. Поводження з експлуатаційними РАВ на РАЕС включає збір, первинну обробку до стану, прийнятного для транспортування, та тимчасового зберігання РАВ у проектних сховищах.

Радіонуклідне дослідження зразків РАВ з Рівненської АЕС проводитимуть фахівці вимірювальної водно-радіохімічної лабораторії державного спеціалізованого підприємства «ЧАЕС». Спочатку розроблятимуться методики відбору проб та проводитиметься характеризація відходів. В цілому ж, планується провести відбір 35 проб соле-бітумного компаунду на Рівненській АЕС та дослідити в них вміст радіонуклідів, що важко вимірюються. Це необхідний етап, що передує кінцевому захороненню радіоактивних відходів.

У перспективі планується також вилучення та перевезення контейнерів з соле-бітумним компаундом на ДСП «ЧАЕС» та розміщення відходів в залізобетонних контейнерах на Промисловому комплексі з переробки твердих РАВ ДСП «Чорнобильської АЕС». Після цього відходи будуть спрямовані на захоронення до сховища твердих РАВ ДСП «Центральне підприємство з поводження з радіоактивними відходами».

Варто відзначити, що минулоріч на РАЕС проведено комплексні випробування обладнання Комплексу з переробки РАВ, які утворюються в процесі експлуатації або вже знаходяться в сховищах. Введення комплексу в дію дозволить зменшити обсяги РАВ та кондиціювати їх для передачі на спеціалізовані підприємства для подальшого захоронення, що сприятиме підвищенню екологічності Рівненської АЕС.