Діяльність

29.01.2018

Маловодність річки Стир не створює загрозу для безпеки РАЕС

Річка Стир та її притоки вище створу водозабору Рівненської АЕС використовуються для меліорації, виробничого та господарчого питного водопостачання, забезпечення водою системи технічного водопостачання (ТВП) РАЕС.

Результати багаторічних спостережень РАЕС за станом рівня води у річці Стир, вказують, що існує тенденція до постійного зниження рівня води по всій довжині русла річки. Ці зміни пов’язані не стільки з антропогенними факторами, скільки є результатом змін в природному середовищі, викликаних зміною кліматичних умов. Особливо критично це відображається у літні та засушливі місяці року. Так, влітку 2015-го в зв’язку із довготривалою посухою рівень води в річці знизився до критичної відмітки, що створило загрозу зупинки роботи насосів насосної станції додаткової води та обмеження подачі води для підживлення системи ТВП РАЕС. Варто наголосити, що це не створює загрозу для безпеки Рівненської АЕС, але може призвести до необхідності зменшення потужності енергоблоків.

Для швидкого реагування на природні коливання витрат води у р. Стир, враховуючи можливість повторення маловодних років, для забезпечення безперебійної роботи системи ТВП РАЕС, Комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Рівненської області прийнято рішення щодо необхідності влаштування гідротехнічної споруди (регулюючого шлюзу). За словами начальника гідротехнічного цеху РАЕС Руслана Юсина, залізобетонна гребля з двома водопропускними отворами, оснащеними клапанними затворами, дозволить здійснювати регулювання рівнів води у річці.

Погодження від Рівненського обласного управління водних ресурсів та Державної служби України з безпеки на транспорті Рівненська АЕС отримала ще у 2016 році. Клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою на розміщення на границі Волинської та Рівненської областей додаткової регулюючої гідротехнічної споруди та на внесення змін у Схеми планування територій областей було подано до Волинських та Рівненських ОДА і облрад. На сьогодні отримано Розпорядження Володимирецької райдержадміністрації про розроблення детального плану території.

Слід зазначити, що з метою поліпшення водогосподарської обстановки подібна гідротехнічна споруда, а саме - шлюз-регулятор, збудована та експлуатується на р. Горинь у селі Воскодави Гощанського району Рівненської області. Експлуатація шлюзу впродовж не одного року демонструє позитивну тенденцію у водному балансі в зоні впливу.

Також Комісією з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Рівненській ОДА прийнято своєчасне рішення щодо зменшення величини санітарних витрат в річці, а також про влаштування тимчасової переливної споруди із залізобетонних конструкцій з виконанням берегоукріплення річки Стир, якою вдалось створити штучний підпір річки і підвищення експлуатаційних відміток на період проходження критичного мінімуму водності у річці.

Як зазначає заступник головного інженера РАЕС Федір Кислицин, води річки Стир використовуються на РАЕС лише для поновлення втрат у системі оборотного технічного водопостачання та не використовуються для охолодження реакторних установок. Зменшення обсягу витрат води у річці не становить загрози для безпеки електростанції, а гідропідпірна споруда жодним чином не впливає на водний баланс річки чи екологічне становище в регіоні в цілому.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію