Діяльність

22.11.2017

Енергоатом провів в Южноукраїнську публічні обговорення питань реалізації КЗПБ

21 листопада в інформаційному центрі Южно-Української АЕС відбулися публічні обговорення питань реалізації Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій України (КзПБ) та Плану екологічних та соціальних заходів (ПЕСЗ) КзПБ, які реалізовані станом на 30 вересня 2017 року.

В обговоренні взяли участь фахівці НАЕК «Енергоатом», ВП «Южно-Українська АЕС», консультант групи управління проектом КзПБ, директор ТОВ «АЕСКАР», представники ВП «Атомпроектінжиніринг» і громадськості міста Южноукраїнськ.

Відкриваючи публічні обговорення, начальник відділу інформаційно-іміджевих проектів Центру зовнішніх інформаційних комунікацій НАЕК «Енергоатом» Роман Зібницький надав інформацію про мету заходу. Насамперед, це підтримання конструктивних тривалих взаємовідносин з особами, які зазнають або потенційно можуть зазнати впливу від реалізації КзПБ.

Начальник управління планування та фінансування ВП «Атомпроектінжиніринг» Максим Пишний в своїй доповіді розповів про реалізацію Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС України. З 1278 її заходів вже виконано 701. Що стосується ЮУАЕС, то з 188 заходів вже реалізовано 116, тобто більше половини. Влітку експерти, залучені банками-кредиторами, відвідали майданчик ЮУАЕС та на власні очі пересвідчилися у тому, що безпосередньо на енергоблоках роботи виконано відповідно до наданих звітів.

Інженер відділу екології дирекції з ядерної та радіаційної безпеки НАЕК «Енергоатом» Олена Куницька довела до відома громадськості План екологічних заходів, який є невід’ємною частиною КзПБ. В своїй доповіді вона зазначила, що останню екологічну оцінку КзПБ було проведено в 2017 році, а екологічний аудит - в 2015-му. На наступний рік запланований черговий аудит. Його виконавця буде визначено згідно з законодавством України про закупівлі.

«Однією з умов надання кредиту є розробка стандарту проведення «Оцінки впливу на навколишнє середовище» для проектів, що реалізуються НАЕК «Енергоатом». Роботу над цим документом буде завершено після набрання чинності відповідним новим законом», – зазначила Олена Куницька. У свою чергу консультант групи управління проектом КзПБ Людвіг Литвинський підкреслив, що активну участь у розробці цього законопроекту брали спеціалісти Енергоатому. Свою доповідь експерт присвятив стану реалізації виконання плану екологічних та соціальних заходів КзПБ та реалізації плану залучення зацікавлених сторін (ПЗЗС) КзПБ.

Наостанок Роман Зібницький представив «Нефінансовий звіт – 2016», який комплексне уявлення про діяльність НАЕК «Енергоатом» у галузі сталого розвитку у стислій формі, а також є ефективним інструментом впровадження змін у самій компанії.

Що ж до реалізації заходів КзПБ безпосередньо на ЮУАЕС, то відповідаючи на запитання про те, які пункти програми найбільше впливають на покращення цільових критеріїв безпеки, заступник головного інженера з модернізації та реконструкції ВП ЮУАЕС Андрій Біндюков назвав такі «постфукусімські» заходи як модернізація системи автоматичного управління резервними дизель-електричними станціями та впровадження системи примусового фільтрованого скиду парогазової суміші з гермооболонки в умовах важких аварій.

Учасників публічних обговорень цікавили такі питання як реалізація планів з корпоратизації НАЕК» Енергоатому», проведення якої є однією з умов банків-кредиторів, заохочення молоді до вступу у виші за профільними атомними спеціальностями, вплив діяльності з реалізації КзПБ на економічний та психологічний стан мешканців зони спостереження АЕС.

Довідка. Комплексна (зведена) програма підвищення безпеки енергоблоків АЕС України була затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2011 року №1270, розроблена відповідно до Указу Президента України від 12 травня 2011 року №585 про введення в дію рішення засідання Ради національної безпеки і оборони України з питань безпеки АЕС України та перспектив розвитку атомної енергетики України в світлі подій на АЕС «Фукусіма-1». Витрати на виконання КзПБ здійснюються за рахунок власних коштів НАЕК «Енергоатом», а також коштів, наданих як кредити Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Євратомом. Для проектів, що кредитуються ЄБРР, банком визначені спеціальні Вимоги щодо реалізації проекту для ключових аспектів з екологічних та соціальних питань і впливів. Якщо, як у випадку з КзПБ, запропонована діяльність стосується існуючих об'єктів чи майданчиків, позичальник має прийняти та впровадити План екологічних та соціальних заходів (ПЕСЗ), а також скласти, оприлюднити та виконувати План залучення зацікавлених сторін (ПЗЗС) протягом виконання проекту.

ПЕСЗ КзПБ та ПЗЗС КзПБ були оприлюднені та залишаються доступними на офіційному веб-сайті НАЕК «Енергоатом» за посиланням.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію