Діяльність

27.07.2017

Для забезпечення екологічного попуску в нижній течії Південного Бугу рівень Олександрівського водосховища буде знижено до 14,3 м

Для забезпечення екологічного попуску в нижній течії річки Південний Буг рівень Олександрівського водосховища Каскаду ГЕС-ГАЕС Южно-Українського енергокомплексу буде знижено з 14,63 м до 14,35 м. Таке рішення ухвалило Південно-Бузьке управління водних ресурсів (БУВР) Державного агентства водних ресурсів України у зв'язку з катастрофічною ситуацією, що склалася в басейні річки через високу температуру повітря та дефіцит опадів. До «мертвого» об'єму водосховища (14 м), після якого заборонено його спрацювання та експлуатацію Ташлицької ГАЕС, залишається всього 0,35 м.

Згідно з оцінкою фактичної водності р.Південний Буг, яка ґрунтується на даних Українського гідрометцентру, за 20 днів липня критерії його маловодності досягнуто в цілому по всьому басейну річки. Враховуючи прогноз погоди на найближчі 10 діб (збереження високих температур повітря вище 30 С і дефіцит опадів) на річках басейну Південного Бугу очікується подальше погіршення водності, - зазначається в офіційній заяві БУВРу. За подальших ускладнень водогосподарської ситуації, режим роботи Олександрівського водосховища коригуватиметься додатково.

За словами начальника гідротехнічного цеху Каскаду ГЕС-ГАЕС Олексія Гірського, з 1 червня по 26 липня з водосховища вже додатково спрацьовано більше 1 млн куб м води.

- Сьогодні Олександрівське водосховище працює згідно з встановленими режимами і пропускає екологічний попуск у нижній б'єф об'ємом 12,1 м3/с. Це дозволений попуск. Через низьку водність Південного Бугу басейнове управління 13 липня ухвалило рішення знизити його з 17 до 12,1 кубічних метрів на секунду, - коментує ситуацію О.Гірський. - За графіком, встановленим Об'єднаною енергосистемою України, працюють і агрегати Ташлицької ГАЕС, а Олександрівську ГЕС зупинено через низьку витрату води в річці. Її гідроагрегати перебуватимуть у простої до тих пір, поки Олександрівське водосховище не буде набрано до позначки 16 метрів, а витрата води в Південному Бузі не дозволить підключити ГЕС до мережі. І, якщо говорити про стан, в якому перебувають водосховища, розташовані вище ГЕС, то на поліпшення ситуації найближчим часом чекати не доводиться.

За словами Олексія Гірського, така критична ситуація з водністю річки спостерігається вже впродовж 5 літніх сезонів. І не лише в басейні Південного Бугу, а й по всіх річках України. Від маловодності річки страждають населені пункти, що беруть воду для водопостачання населення. Не в останню чергу вона необхідна й для сільськогосподарських підприємств. Проте найбільше відчувають нестачу води люди, які проживають нижче за течією Південного Бугу. Для них Олександрівське водосховище (останнє за географічним розташуванням на руслі Південного Бугу) в період паводків накопичує до 9,3 млн м3 води, а в спекотні літні місяці спускає її для зниження вододефіциту. Проте повністю розв'язати цю проблему вже впродовж багатьох років не вдається, вона лише загострюється з року в рік. І сьогодні такий невеликий об'єм все частіше не здатний на повну забезпечувати безперебійне водопостачання населення та галузей народного господарства, а також підтримувати належну санітарно-епідеміологічну та екологічну обстановку в річковому басейні.

Фахівці-гідрологи однією з реальних можливостей для підтримки сприятливої екологічної обстановки в нижній течії Південного Бугу називають збільшення корисної ємності Олександрівського водосховища до 72,6 млн3 за рахунок підвищення його рівня до проектної позначки 20,7 м. Це дозволить у періоди маловоддя забезпечувати попуск 17 м3/с приблизно впродовж 50-60 діб. За такого рівня водойми лише для господарських потреб області витрачатиметься 46,1 млн м3 води. Це в три рази більше, ніж сьогодні.

- Ми всі спостерігаємо ситуацію з водністю річки Південний Буг, яка лише погіршується, - зазначає начальник гідротехнічного цеху Каскаду ГЕС-ГАЕС Олексій Гірський. - Незважаючи на всі протести екологів і людей, які проживають не в районі Олександрівського водосховища, а в Первомайську, Львові, Одесі, Миколаєві, які навіть не спробували вникнути в проблеми нашого регіону, а просто виставляють претензії на догоду своїм політичним амбіціям або економічним інтересам, вода населенню потрібна. Підвищувати рівень до позначки 20,7 метрів необхідно. Мешканцям нашого регіону води вкрай не вистачає, особливо в такий період року і в таку спеку. А за ще нижчих витрат річки, оголяться водозабори їх населених пунктів і джерела, що дозволяють поповнювати запаси води для побутових потреб.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію