Діяльність

21.04.2015

Вдосконалення системи поводження з РАВ на РАЕС

Вдосконаленню системи поводження з радіоактивними відходами у рамках реалізації Програми співробітництва з Європейською комісією «Інструмент співпраці у сфері ядерної безпеки» був присвячений візит спеціалістів фірми «WERT s.r.o.» (Словаччина) та НПП «Атомкомплексприлад» (Україна) на Рівненську АЕС 16-17 квітня.

Роботи за проектом ІСЯБ «Вдосконалення системи характеризації радіоактивних відходів» розпочато ДП «НАЕК «Енергоатом» минулого року. Міжнародні спеціалісти ознайомились з існуючою системою на усіх майданчиках атомних станцій України.

Загальною метою проекту, який розрахований на період до 2016 року, є створення вдосконаленої системи оцінки складу та рівнів активності відходів РАЕС. Ця удосконалена система базуватиметься на методах, які рекомендовані МАГАТЕ, випробувані та мають позитивний досвід експлуатації на європейських АЕС. Впровадження такої системи підвищить впевненість у довготривалому та безпечному збереженню відходів, а також дозволить здійснювати передачу відходів РАЕС на довготривале зберігання державним спеціалізованим підприємствам.

Фірма «WERT s.r.o.» (Словаччина) має багаторічний досвід вдосконалення систем поводження з РАВ, а саме в розробці масштабних коефіцієнтів, проведенні радіохімічних та радіометричних досліджень. Розроблені ними методики успішно використовуються в енергетиці декількох країн Європи.

У ході нинішнього візиту на Рівненську АЕС гості оглянули приміщення збору та зберігання твердих РАВ, ознайомились з обладнанням для переробки та контролю РАВ. Вони відвідали лабораторію хімічного цеху, сховище твердих радіоактивних відходів, щит радіаційного контролю.

Відповідно до технічних регламентів поводження з експлуатаційними РАВ на РАЕС включає збір, первинну переробку до стану, прийнятного для транспортування та тимчасового зберігання РАВ у сховищах ВП АЕС. Проектами РАЕС не передбачалось створення комплексних технологічних ліній для переробки РАВ з метою передачі їх на захоронення, тому удосконалення системи поводження з РАВ має на меті забезпечення переробки РАВ до стану, прийнятного для передачі спеціалізованому підприємству на довгострокове зберігання у централізованих сховищах та остаточне захоронення.

Для вирішення питань щодо переробки та довготривалого зберігання чи захоронення твердих РАВ на РАЕС реалізовується ціла низка проектів міжнародної технічної допомоги TACIS, ІСЯБ, у том числі «Створення комплексу з переробки РАВ».

За словами заступника головного інженера ВП РАЕС Федора Кислицина, система поводження з РАВ на РАЕС вдосконалюється за кількома напрямками: мінімізація РАВ, переробка РАВ, підготовка РАВ до їх безпечного тривалого збереження та захоронення. Значним кроком у цьому питанні стане введення в експлуатацію комплексу з переробки твердих РАВ.

Довідково: Утворення радіоактивних відходів різної активності є невід'ємним фактором у процесі виробництва електричної енергії на АЕС. Радіоактивні відходи (РАВ) – матеріальні об’єкти, радіоактивне забруднення яких перевищує межі, встановлені діючими нормами, за умови, що використання цих об’єктів не передбачається.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію