Діяльність

20.11.2018

Тисячна паливна збірка Westinghouse для реакторів типу ВВЕР-1000 поставлена в Україну

Тисячна паливна збірка Westinghouse для реакторів типу ВВЕР-1000 поставлена в Україну

Тисячна за рахунком паливна збірка для реакторів типу ВВЕР-1000 виробництва компанії Westinghouse (США) надійде на Южно-Українську АЕС у складі перевантажувальної партії палива ТВС-WR. Про це повідомляє шведській підрозділ компанії Westinghouse - Westinghouse Electric Sweden AB (Вестерос, Королівство Швеція).

Під час візиту на підприємство Westinghouse Electric Sweden AB, перший віце-президент – технічний директор НАЕК «Енергоатом» Олександр Шавлаков відзначив, що відвантаження для української АЕС тисячної збірки палива Westinghouse є визначною подією в багаторічному співробітництві Енергоатома та Westinghouse. «Атомна генерація відіграє ключову роль в електроенергетиці України, забезпечуючи виробництво більше половини усієї електроенергії в країні. Прийнята українським Урядом в минулому році нова Енергетична стратегія на період до 2035 року передбачає збереження домінуючої ролі атомної енергетики; продовження термінів експлуатації діючих енергоблоків АЕС; підвищення їх номінальної потужності і підвищення ефективності її використання; добудову енергоблоків на Хмельницькій АЕС, а також вибір реакторних технологій для будівництва нових атомних енергоблоків на заміщення потужностей АЕС, які будуть виводитися з експлуатації після 2030 року. Виконання усіх цих завдань можливе лише за умови успішної диверсифікації джерел постачання свіжого ядерного палива на українські АЕС, створення ефективної системи поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами та впровадження найсучасніших ядерних технологій. Все це напрямки для сьогоднішнього і майбутнього співробітництва Енергоатома та Westinghouse», - підкреслив Олександр Шавлаков.

Виступаючи на урочистій нараді з нагоди відвантаження тисячної збірки, на якій обговорювались перспективи розвитку співробітництва між Енергоатомом та Westinghouse, перший віце-президент Енергоатома нагадав, що у січні поточного року було підписано доповнення до контракту з Westinghouse, яким передбачається розширення обсягів та «географії» поставок свіжого ядерного палива на українські АЕС. «Наразі паливо Westinghouse використовується на 6 енергоблоках українських АЕС, а після 2021 року воно буде завантажено до 7-го з 13-ти українських атомних енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000. До Южно-Української та Запорізької АЕС приєднається Рівненська АЕС. Крім того, планується розгорнути виробництво комплектуючих (головок і хвостовиків) для паливних касет Westinghouse на потужностях нашого ВП «Атоменергомаш», - додав технічний директор Енергоатома.

Олександр Шавлаков переконаний, що перспективним напрямом співробітництва для компаній стане диверсифікація джерел постачання свіжого ядерного палива для реакторів ВВЕР-440. «Ми запрошуємо всіх, хто експлуатує реактори ВВЕР-440, до взаємодії на шляху вдосконалень в області постачання ядерного палива. Консультації, які ми вже провели з цих питань з керівництвом «Словенських електрарень» (Slovenske Elektrarne a.s.) дали перші уявлення про проблеми на цьому шляху. Впевнений, що разом ми подолаємо всі перешкоді, адже наші співробітники довели свою здатність разом гідно відповісти на будь-які виклики і знайти блискучі рішення», - зазначив Олександр Шавлаков.

Він наголосив, що корпоратизація НАЕК «Енергоатом», яка почалася в минулому році, відкриє нове вікно можливостей для спільної реалізації нових амбітних проектів. «Сьогодні стратегічною метою України є імплементація Угоди про асоціацію з ЄС і інтеграція об’єднаної енергосистеми України до європейської мережі ENTSO-E, створення можливостей для експорту та імпорту електричної енергії. На порядку денному знаходяться реформування ринку електроенергії, модернізація електроенергетичної інфраструктури, імплементація Третього енергетичного пакета, добудова третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Усім переліченим цілям органічно відповідає один з найперспективніших проектів в енергетичній галузі України – «Енергетичний міст «Україна - ЄС», схвалений Урядом України. Проект передбачає розширення існуючого «Бурштинського острову» шляхом підключення до нього енергоблока №2 ХАЕС та відновлення існуючої лінії електропередач 750 кВ «Хмельницька АЕС - Жешув (Польща)». Цей проект стане першим кроком до інтеграції ОЕС України до Європейської мережі ENTSO-E», - пояснив технічний директор Енергоатома

Він підкреслив, що ключовою особливістю проекту «Енергетичний міст «Україна - ЄС» є те, що довгостроковий контракт на експорт електроенергії з енергоблока №2 Хмельницької АЕС буде служити фінансовим інструментом залучення коштів для добудови третього та четвертого блоків ХАЕС. «А це, у свою чергу, дозволить залучити експортне кредитування для поставки обладнання ядерного острова, ядерного палива першого завантаження і окремих видів спеціального обладнання і послуг. Дуже важливою складовою цього проекту є заходи щодо підвищення номінальної потужності енергоблоків та ефективності її використання, реалізація яких дозволить компенсувати виведення з енергосистеми України енергоблока №2 ХАЕС на період до введення в експлуатацію енергоблоків №3 і №4. Роботу за цими напрямками Енергоатом з Westinghоuse почали ще наприкінці 2016-го року з пілотного проекту на 3-му енергоблоці Южно-Української АЕС», - додав Олександр Шавлаков.

Під час візиту делегації Енергоатома до Королівства Швеції, якій тривав протягом 13-14 листопада на запрошення шведської сторони, також відбувся ряд робочих зустрічей з керівництвом шведських урядових організацій та енергетичних компаній. Зокрема представники Енергоатома зустрілись з Уллой Санборг - генеральним директором Svenska kraftnät (оператор електричних мереж Швеції) та представниками керівництва Органу радіаційної безпеки Швеції.

Відвідування делегацією Енергоатома заводу з виробництва ядерного палива у місті Вестерос відбулось за участі Надзвичайного і Повноважного посла України у Королівстві Швеція Ігоря Сагача. На завершення візиту української делегації відбувся урочистий прийом, організований губернатором округу Вестманланд (до якого входить місто Вестерос) пані Міну Ахтарзанд.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію