Діяльність

29.08.2018

На РАЕС презентовано європейський досвід очищення теплообмінного обладнання

На Рівненській АЕС відбулась зустріч представників компанії «Finex technology» s.r.o. (Чехія), яка спеціалізується на очищенні трубчатки теплообмінників, з керівниками та спеціалістами РАЕС, ЮУАЕС, ВП «Атомремонтсервіс», які здійснюють експлуатацію, обслуговування та ремонт теплообмінного обладнання.

У технологічному циклі атомної електростанції широко використовується теплообмінне обладнання, ефективність роботи якого визначається коефіцієнтом теплопередачі. Визначним фактором у оптимізації процесу теплообміну є мінімізація відкладень на поверхнях теплообмінного обладнання. Багаторічний успішний досвід роботи компанії «Finex technology» s.r.o. з очищення трубопроводів від відкладень на АЕС Темелін (Чехія) та АЕС Богуніце (Словаччина) дозволив запропонувати власні методи спеціалістам українських АЕС.

На робочій нараді із впровадження новітніх технологій очистки теплообмінного устаткування АЕС були презентовані можливості і досвід компанії «Finex technology» s.r.o. у використанні сучасних методів як механічної, так і хімічної очистки технологічних та трубчастих теплообмінників АЕС, а також було обговорено можливість та доцільність їх використання на АЕС України.

Директор представництва «Finex technology» s.r.o. в Україні Іван Ватраль відзначив екологічність та унікальність методів очищення компанії, що комбінують хімічний та механічний вплив (використання пижів або метод «крота») на обладнання. Для визначення доцільності такого поєднання проводиться аналіз хімічного складу відкладень та визначається їх щільність. Рідина для хімочищення включає патентований засіб, що не містить кислоти, але ефективно розрихлює відкладення. До того ж, вона не несе небезпеки для екології, тому може бути утилізована через каналізаційну систему. Усі хімічні засоби мають протоколи безпеки.

Метод очищення «кріт», який використовує сталеві спіралі й наконечники, закріплені на його кінці, був закуплений й використовується компанією. Швидким та ефективним є процес очищення пижами під тиском. За словами Івана Ватраля, пижі виготовляються компанією «Projective Tube Cleaning Inc.» (США) індивідуально під обладнання та можуть бути металічними, пластиковими, нейлоновими або комбінованими. «Finex technology» s.r.o. має права ексклюзивного представництва американської компанії в Центральній і Східній Європі. Даний метод є новітнім, випробуваним на практиці і вважається найпрогресивнішим на сьогодні методом очистки теплообмінного устаткування у світі. Адже він не супроводжується пошкодженнями чи механічним стиранням стінок теплообмінних трубок і дозволяє суттєво продовжити термін їх експлуатації. «Даний метод при належній організації роботи дозволяє бригаді із 4 фахівців за одну 12-годинну зміну очистити до 6000 трубок конденсаторів парової турбіни на енергоблоці-мільйоннику АЕС України, таким чином, в період ППР можлива якісна очистка мінімум одного-двох з 4-х конденсаторів», - наголосив І. Ватраль.

Поєднання усіх цих методів дозволяє «Finex technology» s.r.o. якісно очистити будь-який трубчастий теплообмінник, пластинчастий теплообмінник або трубопровід невеликого діаметру. Чеська компанія практикує тривале партнерство зі своїми замовниками та сподівається на співпрацю з атомними станціями України.

Як зауважив Володимир Кушнір, заступник начальника служби налагодження та випробування устаткування РАЕС, питання очищення теплообмінного обладнання є актуальним для Рівненської АЕС та атомноенергетичної галузі в цілому. «Досвід, презентований колегами з Чехії, є цікавим та доречно було б провести показове очищення на проммайданчику будь якої з українських АЕС», - наголосив атомник.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію