Діяльність

16.08.2018

На РАЕС обговорили питання використання палива Westinghouse

14-15 серпня на Рівненській АЕС відбулось обговорення використання ядерного палива ТВЗ-WR на енергоблоці №3 та інших питань потенційної співпраці з компанією Westinghouse Electric Sweden AB (Швеція).

Участь у зустрічі, що пройшла під головуванням генерального директора РАЕС Павла Павлишина, взяли фахівці та керівники структурних підрозділів електростанції, представники НАЕК «Енергоатом» та її відокремленого підрозділу «Науково-технічний центр», компанії Westinghouse Electric Sweden AB, Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», ПрАТ «СНВО «Імпульс» та ВАО АЕС.

Генеральний директор РАЕС Павло Павлишин повідомив, що на Рівненській АЕС затверджено Програму робіт із впровадження модернізованого ядерного палива виробництва Westinghouse (ТВЗ-WR) на енергоблоці №3 РАЕС. «Співпраця із Westinghouse – це один з напрямків розвитку для РАЕС. Процес переходу на ТВЗ-WR вже розпочато – призначена робоча група спеціалістів та відповідальних керівників із впровадження нового палива. Надіслано низку запитів у компанії України, які супроводжуватимуть дану процедуру. Ця зустріч, яка пройшла у форматі конструктивного діалогу, дозволить здійснити подальше планування робіт, обсяг яких, однозначно, є значним. Сподіваємось, що перші поставки та завантаження палива розпочнуться відповідно до графіку – у 2021 році», - сказав Павло Павлишин.

Директор дирекції з ядерної та радіаційної безпеки НАЕК «Енергоатом» Павло Лашевич зазначив, що Рівненська АЕС перебуває на початку великого шляху. «Компанія Westinghouse є надійним партнером і її допомога є найкращою у вирішенні тих завдань, що стоять сьогодні перед компанією-оператором українських АЕС. Переконаний, що фахівці РАЕС виконають усі заходи Програми з впровадження нового палива якісно та вчасно», - наголосив Павло Лашевич.

У свою чергу, директор із роботи із замовниками (ринки ВВЕР) компанії Westinghouse Сеппо Корхонен привітав колектив РАЕС з продовженням терміну експлуатації енергоблока №3 РАЕС на 20 років, висловивши сподівання на подальшу плідну співпрацю з Енергоатомом.

У ході обговорень учасники зустрічі окреслили основні етапи переходу енергоблока №3 РАЕС на ТВЗ-WR. Окрему увагу було приділено питанням можливої співпраці з Westinghouse щодо конструкції палива для реакторів ВВЕР-440. Обговорювались питання модернізації системи внутрішньореакторного контролю (СВРК) для забезпечення контролю активної зони з ТВЗ-WR, а також будівництва додаткової комірки дизель-генераторної електростанції на енергоблоці №4 РАЕС.

Нагадаємо, що з метою диверсифікації джерел постачання ядерного палива для АЕС України і зниження залежності від одного джерела – російської компанії «ТВЕЛ», НАЕК «Енергоатом» у квітні 2014 року уклав договір із американською компанією Westinghouse, яка виробляє паливо на заводі в Швеції. У серпні 2018 року дію контракту продовжено. Новим доповненням до договору передбачено забезпечення ядерним паливом сьомого із 15-ти атомних енергетичних реакторів України – енергоблока №3 (ВВЕР-1000) Рівненської АЕС у період 2021-2025 років. На сьогодні шведське паливо вже успішно експлуатується на Запорізькій та Южно-Українській АЕС.

Довідково: Westinghouse виступає постачальником палива для України, починаючи з 2005 року, коли перші шість збірок були завантажені в активну зону реактора третього енергоблока Южно-Української АЕС. Ядерне паливо виробництва компанії Westinghouse, що замістило російське паливо ТВЕЛ, використовується вже на 6 з 15 енергоблоків, які експлуатуються на АЕС України. Паливо, яке буде постачатися згідно з новим договором у 2021 році, матиме у своєму складі компоненти від заводу Westinghouse з виробництва палива у штаті Колумбія (Південна Кароліна, США) та від українського виробника компонентів, а виробництво та збірка здійснюватимуться на підприємстві Westinghouse з виробництва палива у м. Вестерос (Швеція), де існують виділені технологічні лінії суто для виробництва палива для реакторів ВВЕР-1000.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію