Діяльність

30.11.2018

Генеральний директор FORATOM презентував нову концепцію розвитку атомної енергетики ЄС до 2050 року

Президент Асоціації «Український ядерний форум», очільник НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський та генеральний директор Європейського ядерного форуму FORATOM Ів Дебазей, який вперше відвідав Україну, провели робочу зустріч з метою обговорення перспектив співробітництва та розвитку атомної галузі в Європейському Союзі

Президент Асоціації «Український ядерний форум», очільник НАЕК «Енергоатом» Юрій Недашковський та генеральний директор Європейського ядерного форуму FORATOM Ів Дебазей, який вперше відвідав Україну, провели робочу зустріч з метою обговорення перспектив співробітництва та розвитку атомної галузі в Європейському Союзі. Зустріч відбулась у центральному офісі Асоціації «Український ядерний форум», 29 листопада за участі представників Енергоатома та підприємств-членів Асоціації «УЯФ».

Відкриваючи зустріч, Юрій Недашковський привітав Іва Дебазея та виконавчого директора FORATOM Андрія Гойсея зазначивши, що для Енергоатома та Українського ядерного форуму велика честь приймати таких високоповажних гостей: «УЯФ у 2011 році увійшов у велику атомну родину, ставши членом FORATOM. Свого часу Європейський ядерний форум зробив почесне виключення для України, прийнявши НАЕК «Енергоатом» через членство в «Українському ядерному форумі» до своїх лав. Загалом до FORATOM’у входять лише дві країни, які не є членами Європейського Союзу, - Україна та Швейцарія».

Презентуючи головні аспекти діяльності FORATOM Ів Дебазей звернув увагу присутніх, що відповідно звіту Європейської Комісії, який опублікований 28 листопада 2018 року, з метою забезпечення виконання зобов’язань Європи з низьковуглецевого розвитку енергетики до 2050 року доля ядерної генерації у енергетичному балансі Європи має складати – 25 %. На сьогодні встановлена потужність АЕС Європи складає 120 ГВт, що становить 26 % від загального виробництва електроенергії. «Головним пріоритетом діяльності Європейського ядерного форуму є врегулювання питань щодо продовження строків експлуатації атомних блоків для того щоб забезпечити збереження цього показника. Це не тільки гарантуватиме стабільність європейської енергосистеми, а й забезпечить доступ громадян та промисловості Євросоюзу до низьковуглецевої електроенергії, а також допоможе нівелювати можливі економічні наслідки переходу до низьковуглецевої економіки», - наголосив очільник FORATOM.

Щодо спільних завдань на найбільшу перспективу, Ів Дебазей зазначив: «FORATOM є форпостом інтересів атомної енергетики у Брюсселі, й ми дуже потребуємо підтримки всіх своїх членів у питаннях впливу на формування політики ЄС щодо розвитку ядерної галузі, у питаннях сприяння досягненню вищого рівня довіри з боку європейського суспільства до використання ядерної енергії в галузях економіки. Особливо це набуває актуальності у 2019 році, коли Велика Британія має вийти з Євросоюзу. Оскільки Велика Британія є сильним гравцем і в ядерній галузі, і на політичній арені, ми потребуємо додаткової підтримки для відстоювання позицій ядерної енергетики».

У свою чергу Юрій Недашковський наголосив, що у цьому питанні євроінтеграційні цілі України та завдання FORATOM’а цілком збігаються. Він зазначив, що як майбутній член Європейського Союзу Україна, яка є другою в ЄС за показником встановленої потужності АЕС, здатна компенсувати і вихід Великої Британії із 8,918 ГВт атомної генерації, і відмову Німеччини від розвитку атомної енергетики. Посилення спільної діяльності FORATOM та УЯФ має стати головним пріоритетом, - наголосив президент УЯФ.

Представники FORATOM також розповіли про основні тренди, які сьогодні є актуальними в ядерній енергетиці та промисловості ЄС. Серед них: низьковуглецевий розвиток енергетики, конкурентоспроможність підприємств та створення стимулів для інвестицій, ядерна безпека та поводження з відходами, уніфікація законодавства. Зокрема було зазначено, що за ініціативи Європейської комісії, МАГАТЕ, Євратома, WENRA та Світової ядерної асоціації було створено «Технологічної платформи сталого розвитку ядерної енергетики» та «Групи високого рівня з питань безпеки та поводження з відходами».

Виконавчий директор Європейського ядерного форуму Андрій Гойсей наголосив, що один із пріоритетних напрямків діяльності FORATOM – проведення консультацій з європейськими політиками у міжнародних європейських організаціях з усіх питань, що пов’язані з атомною енергетикою. Метою таких консультацій є співробітництво між компаніями-представниками країн з розвиненим ядерним потенціалом для збереження конкурентоздатного стану виробництва електроенергії на АЕС за умови забезпечення безпечної експлуатація ядерних енергоблоків.

Довідка. Ів Дебазей - громадянин Франції. За освітою інженер-електрик. Довгий час працював у французькій компанії Еlectricitе de France (ЕDF). Зоною його відповідальності були різні напрямки діяльності: ядерна техніка, гідроенергетика та управління проектами з теплової генерації Франції, США та Азії. До свого призначення на посаду генерального директора FORATOM, він був представником ЕDF з питань Енергетики в Брюсселі.

Нагадаємо, членами FORATOM є 17 країн: Бельгія, Болгарія, Великобританія, Іспанія, Італія, Нідерланди, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Україна, Фінляндія, Франція, Федеративна Республіка Німеччина, Чеська Республіка, Швейцарія і Швеція. Завданням асоціації є формування загальної позиції з широкого кола питань, які постають перед ядерною галуззю, забезпечення інтересів ядерної галузі на європейському та світовому ринках, а також налагодження зв’язків з установами Європейського Союзу тощо.

З 15 червня 2011 р. Асоціація «Український ядерний форум» в якості асоційованого члена була прийнята до Європейського FORATOM. Метою діяльності УЯФ є координація діяльності для вирішення спільних економічних та соціальних завдань, вплив на формування державної політики розвитку ядерної галузі, сприяння досягненню вищого рівня довіри з боку українського суспільства до використання ядерної енергії в галузях економіки. Завданнями Асоціації є також формування єдиної позиції з актуальних питань та представлення інтересів галузі, встановлення діалогу між підприємствами ядерної галузі України та інституціями Європейського Союзу, підприємствами ядерної промисловості європейських країн та їх об'єднань.
Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію