Діяльність

11.10.2018

Колегія Держатомрегулювання продовжила термін експлуатації енергоблока №4 Запорізької АЕС

Колегія Держатомрегулювання продовжила термін експлуатації енергоблока №4 Запорізької АЕС

Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) одноголосно підтримала пропозицію схвалити висновок державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока №4 ЗАЕС та встановити дату наступної періодичної переоцінки безпеки цього енергоблока – 4 квітня 2028 року. Відповідне рішення було прийнято 11 жовтня на засіданні Колегії ДІЯРУ.

Відкриваючи засідання Колегії, голова Держатомрегулювання Григорій Плачков відзначив, що Україна як і більшість країн Європейського Союзу реалізує стратегію обґрунтування довгострокової експлуатації енергоблоків АЕС, проектний термін експлуатації яких сплив або спливає найближчим часом.

З доповіддю про готовність енергоблока №4 ЗАЕС до продовження терміну експлуатації виступив генеральний директор Запорізької АЕС Олександр Остаповець. Він зазначив, що НАЕК «Енергоатом» виконав повний комплекс робіт з оцінки технічного складу обладнання енергоблока, підвищення та переоцінки безпеки, заміни обладнання, що відпрацювало свій ресурс. Олександр Остаповець також повідомив, що заходи з підвищення безпеки четвертого енергоблока  ЗАЕС були виконані в обсягах, узгоджених з Держатомрегулювання, включаючи так звані «постфукусімські» заходи.

Результати Державної експертизи з ядерної та радіаційної безпеки Звіту з періодичної переоцінки безпеки (ЗППБ) енергоблока №4 Запорізької АЕС представив начальник відділення аналізу міцності та надійності ядерних установок Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Олег Зелений. Він наголосив, що за результатами експертизи матеріалів ЗППБ не виявлено факторів, які б вказали на не можливість продовження терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС. Олег Зелений зазначив, що матеріали ЗППБ енергоблока №4 ЗАЕС враховують рекомендації МАГАТЕ та референтні вимогам VENRA.

Заступник директора Департаменту з питань безпеки ядерних установок –начальник відділу ліцензування діючих ядерних установок, державний інспектор ДІЯРУ Валерій Бугай повідомив членам Колегії, що на енергоблоці №4 було проведено комплексне інспекційне обстеження із залученням фахівців з Державної служби надзвичайних ситуацій України, Національної гвардії України, Міністерства охорони здоров’я України, Державної екологічної інспекції України, Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки та інші.

Нагадаємо, що проектний термін експлуатації енергоблока №4 Запорізької АЕС закінчився 4 квітня 2018 року. Наразі блок знаходиться в середньому планово-попереджувальному ремонті, протягом якого проведено ряд обов'язкових технічних і організаційних заходів, масштабна реконструкція та модернізація обладнання, встановлене нове сучасне обладнання, впроваджені інноваційні системи. Таким чином забезпечена надійна та безпечна експлуатація енергоблока у понадпроектний термін.

Процес продовження терміну експлуатації трьох попередніх енергоблоків Запорізької АЕС показав відповідальність, послідовне і зважене ставлення до проведених заходів не тільки персоналу станції, а й громадськості зони спостереження, органів місцевого самоврядування.

Рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС Державна інспекція ядерного регулювання України приймає після вивчення та затвердження Звіту з періодичної переоцінки безпеки (ЗППБ) енергоблока, в якому експлуатуюча організація обґрунтовує можливість безпечної довгострокової експлуатації блока. Держатомрегулювання вже завершило державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки матеріалів ЗППБ енергоблока №4 ЗАЕС. Згідно із висновками ДІЯРУ(посилання), матеріалами ЗППБ енергоблока №4 ЗАЕС підтверджено спроможність експлуатуючої організації забезпечити під час подальшої експлуатації енергоблока захист персоналу, населення та навколишнього природного середовища відповідно до вимог норм і правил з ЯРБ.

Довідка. Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий - в 1985 р., третій - в 1986 р., четвертий - в 1987 р., п'ятий - в 1989 р., шостий - у 1995 році.


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію