Діяльність

26.09.2018

На ЗАЕС відбулись громадські слухання щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблока №4

На ЗАЕС відбулись громадські слухання щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблока №4

Громадські слухання щодо можливості продовження терміну експлуатації енергоблока №4 Запорізької АЕС відбулись 25 вересня 2018 року в Енергодарі. Слухання були організовані Державною інспекцією ядерного регулювання України (ДІЯРУ). У слуханнях взяли участь представники громадськості та місцевих органів влади, ДІЯРУ та ДНТЦ ЯРБ, а також дирекції НАЕК «Енергоатом» та Запорізької АЕС. На слуханнях були присутні представники регіональних засобів масової інформації. Загалом для участі в слуханнях зареєструвалося 237 осіб.

Головуючий на слуханнях очільник Держамторегулювання Григорій Плачков наголосив, що ДІЯРУ виконує всі передбачені законодавством вимоги щодо продовження терміну експлуатації блоку №4 Запорізької АЕС. Він нагадав, що громадському обговоренню передували державна експертиза ядерної та радіаційної безпеки матеріалів Звіту з періодичної переоцінки безпеки та інспекційне обстеження енергоблоку №4 Запорізької АЕС. З метою залучення громадськості до обговорення питань щодо прийняття рішень, які можуть впливати на стан навколишнього середовища, надання можливості вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади Державна інспекція ядерного регулювання України з 7 вересня по 7 жовтня 2018 року проводить публічне громадське обговорення питання про можливість довготермінової експлуатації ядерної установки - енергоблока №4 Запорізької АЕС. «Я хотів би всім подякувати, подякувати громадськості, яка активно долучилася до обговорення на наших громадських слуханнях», - зазначив голова Держатомрегулювання.

Звертаючись до учасників слухань, президент Енергоатома Юрій Недашковський зазначив, що перші три блоки Запорізької АЕС вже успішно працюють у понадпроектний термін. «Мені дуже приємно, що ми вже вчетверте зустрічаємося в цій залі з надзвичайно важливого питання для енергетичної безпеки України - продовження термінів служби енергоблоків Запорізької АЕС. Сьогодні атомна енергетика відіграє ключову роль у забезпеченні енергетичних потреб нашої держави, виробляючи більше половини електроенергії, що споживається в Україні. Крім того, атомна генерація є одним з найбільш ефективних низьковуглецевих джерел енергії – робота українських АЕС запобігає викидам в навколишнє середовище 117 млн тон вуглекислого газу щорічно. Водночас ціна атомної електроенергії в Україні є найнижчою в порівнянні з іншими енергоносіями: в 3,4 рази дешевшою ніж електроенергія вугільних електростанцій та в 1,2 рази дешевшою електроенергії, яку виробляють гідроелектростанції», - підкреслив керівник Енергоатома.

Юрій Недашковський зауважив, що діючий сьогодні тариф, встановлений для Енергоатома НКРЕКП, не покриває усіх необхідних витрат як поточного, так і відкладеного характеру. «Але навіть у разі врахування цих витрат у повному обсязі, тариф Компанії залишатиметься найбільш конкурентоспроможним в осяжній перспективі. Всі переваги атомної енергетики – її надійність, економічність та екологічна безпека, обумовили те, що у прийнятій Урядом новій Енергетичній стратегії України до 2035 року передбачено збереження домінуючої ролі атомної енергетики та виконання завдання з продовження термінів експлуатації діючих енергоблоків АЕС. Таке завдання є не унікальним для України, адже продовження термінів експлуатації атомних енергоблоків є загальносвітовою практикою – за даними МАГАТЕ, з 454 діючих у світі енергоблоків АЕС 286 блоків, тобто більше половини, експлуатуються понад 30 років, з них 86 блоків експлуатуються понад 40 років. Для наших енергоблоків технічно можливим є продовження терміну експлуатації щонайменше на 20 років, і в коштах це в 20 разів дешевше, ніж спорудження нових атомних потужностей», - наголосив президент Компанії.

Він зазначив, що подовження термінів експлуатації енергоблоків АЕС дає Енергоатому можливість зберегти існуючий парк реакторних установок та отримати необхідний ресурс часу і коштів для нового ядерного будівництва. «А для кожного міста – супутника АЕС це можливість зберегти робочі міста, соціальні переваги та перспективи розвитку. Звичайно, отримати ліцензію на продовження терміну служби енергоблока можливо лише виконавши колосальний обсяг заходів за двома напрямами: забезпечення ресурсу працездатності усього обладнання, із заміною фізично та морально застарілого, та підвищення безпеки та надійності енергоблоків, що передбачає комплексні заходи з модернізації та реконструкції обладнання, усунення відхилень у питаннях безпеки та вдосконалення рівня надійності експлуатації та аварійної готовності блоків. Усі відповідні заходи, як капітального, так і інжинірингового характеру в повному, узгодженому з Держатомрегулювання обсязі, виконані на четвертому енергоблоці Запорізької АЕС. Звіт з періодичної переоцінки безпеки блока пройшов державну експертизу. Досягнуті значення критеріїв безпеки в результаті виконання всіх заходів на четвертому блоці станції є значно кращими від нормативних. Вважаю, що сьогодні енергоблок №4 ЗАЕС готовий до виробництва електроенергії у понадпроектний термін», - підсумував президент Енергоатома.

У свою чергу, генеральний директор ЗАЕС Олександр Остаповець повідомив, що Запорізька АЕС виконала всі процедурні дії з підготовки блока №4 до продовження експлуатації, встановлені нормативною документацією. «Згідно з планом ліцензування та програмою підготовки енергоблока №4 ЗАЕС до експлуатації в понадпроектний термін, реалізовані заходи з управління старінням; кваліфікації обладнання; підвищення безпеки. Результати виконання цих заходів увійшли до відповідних розділів звіту з періодичної переоцінки безпеки, як вихідні дані для оцінки можливості подальшої безпечної експлуатації блока», - зазначив гендиректор Запорізької АЕС.

Загалом у слуханнях взяли активну участь депутати, представники громадських організацій із зони спостереження атомної станції, питання яких стосувались в першу чергу перспектив розвитку міста Енергодар. На всі питання була надана вичерпна інформація.

Громадське обговорення питання про можливість продовження експлуатації енергоблока №4 Запорізької АЕС триватиме до 7 жовтня 2018 року на офіційному сайті Держатомрегулювання.

* Нагадаємо, що проектний термін експлуатації енергоблока №4 Запорізької АЕС закінчився 4 квітня 2018 року. Наразі блок знаходиться в середньому планово-попереджувальному ремонті, протягом якого буде проведено ряд обов'язкових технічних і організаційних заходів, масштабна реконструкція та модернізація обладнання, встановлене нове сучасне обладнання, впроваджені інноваційні системи. Таким чином буде забезпечена надійна та безпечна експлуатація енергоблока у понадпроектний термін.

Процес продовження терміну експлуатації трьох попередніх енергоблоків Запорізької АЕС показав відповідальність, послідовне і зважене ставлення до проведених заходів не тільки персоналу станції, а й громадськості зони спостереження, органів місцевого самоврядування.

Рішення про продовження терміну експлуатації енергоблока №4 ЗАЕС Державна інспекція ядерного регулювання України приймає після вивчення та затвердження Звіту з періодичної переоцінки безпеки (ЗППБ) енергоблока, в якому експлуатуюча організація обґрунтовує можливість безпечної довгострокової експлуатації блока. Держатомрегулювання вже завершило державну експертизу ядерної та радіаційної безпеки матеріалів ЗППБ енергоблока №4 ЗАЕС. Згідно із висновками ДІЯРУ(посилання), матеріалами ЗППБ енергоблока №4 ЗАЕС підтверджено спроможність експлуатуючої організації забезпечити під час подальшої експлуатації енергоблока захист персоналу, населення та навколишнього природного середовища відповідно до вимог норм і правил з ЯРБ.

Довідка. Запорізька АЕС - найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі з встановленою потужністю 6000 МВт. Перший енергоблок був введений в експлуатацію в 1984 році, другий - в 1985 р., третій - в 1986 р., четвертий - в 1987 р., п'ятий - в 1989 р., шостий - у 1995 році. 


Нефінансовий звіт НАЕК «Енергоатом» за 2017 рік

Повідом про корупцію